Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Financije

Nogomet u brojkama

Prema 27. Godišnjem pregledu financija u nogometu, koji objavljuje Deloitteov Odjel za poslovanje u sportu, Europsko nogometno tržište po prvi je puta ostvarilo prihode veće od 27 milijarda USD.

Prema 27. Godišnjem pregledu financija u nogometu, koji objavljuje Deloitteov Odjel za poslovanje u sportu, Europsko nogometno tržište po prvi je puta ostvarilo prihode veće od 27 milijarda USD. Za ovo povećanje u odnosu na prethodnu sezonu uglavnom je zaslužno „pet velikih“ europskih liga, čiji su prihodi u sezoni 2016./17. porasli za ukupno 1,4 milijarde USD, dosegavši 16 mlrd. USD. No, rast nije ostvaren samo u ovim najvećim ligama; povećanje prihoda zabilježile su i druge lige, mada u manjoj mjeri nego što je to bio slučaj u Engleskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji i Španjolskoj.

La Liga

Kada je riječ o prihodima, španjolska La Liga sada zauzima drugo mjesto u svijetu nakon što je prešla na ugovor o kolektivnoj prodaji TV prava, što je znatno utjecalo i na prihode.

K tome, Deloitte je ustanovio kako se porast prihoda „pet velikih“ liga odrazio i na višu razinu profitabilnosti, pri čemu su i Premier League i Bundesliga i La Liga po prvi puta u povijesti zabilježile ukupnu poslovnu dobit veću od 325 mil. USD.

Dan Jones, partner u Deloitteovom Odjelu za poslovanje u sportu, napominje: „Ohrabruje to što financijsko stanje u europskom nogometu nije bilo nikada bolje, a u godinama koje predstoje očekujemo daljnji rast prihoda i zanimanja za sve europske lige. U ovom financijskom uspjehu ne ogleda se samo globalna popularnost nogometa, već i profesionalnost vodećih klubova i čvrstoća regulatornog okružja u kojem posluju.

„To što je španjolska la Liga uspjela uzdrmati financijski položaj Bundeslige, koja je s gledišta prihoda više od deset godina zauzimala drugo mjesto, dokaz je cijelog niza promjena provedenih u posljednjih nekoliko godina. Sada se postavlja pitanje mogu li smanjiti zaostatak i za Premier Leagueom, koja još uvijek daleko prednjači na tržištu.“

Premier League

Kad su u pitanju prihodi, klubovi engleske Premier League i dalje su dobrano ispred konkurencije, pri čemu su u sezoni 2016./17. ostvarili ukupno 5,8 mlrd. USD prihoda u odnosu na 5,4 mlrd. USD koliko su zabilježili u prethodnoj sezoni. U novom ciklusu prava emitiranja ugovorenih za najjače engleske klubove, rekordan iznos prihoda zabilježili su svi klubovi Premier League.

Bundesliga

Mada Bundesliga po prihodima sada ponešto zaostaje za španjolskom La Ligom, uvijek dojmljiva poslovna ostvarenja njemačkih klubova pružaju joj odskočnu dasku s koje će se u skoroj budućnosti vjerojatno vratiti na drugo mjesto. Bolji ugovori o TV pravima – kako na domaćoj, tako i na međunarodnoj razini – navodno će dovesti do prosječnog povećanja prihoda od 1,5 mlrd. USD za dva najviša razreda natjecanja u Njemačkoj počevši od sezone 2017./18.

Serie A

Klubovi talijanske Serie A po prvi su puta ostvarili ukupne prihode veće od 2,2 mlrd. USD, što se uvelike može pripisati porastu prihoda jednoga kluba – Intera iz Milana. Talijanski klubovi trebali bi se najviše okoristiti promjenama kriterija za ulazak u natjecanja UEFA-e jer se od sezone 2018./19. mjesto u grupnoj fazi UEFA-ine Lige prvaka jamči četirima klubovima, a uz bolje ugovore o TV pravima od iste te sezone, talijanski klubovi mogu očekivati pozamašnu zaradu.

Ligue 1

Mada je francuska Ligue 1 među „velikom petorkom“ i dalje na posljednjem mjestu po ostvarenim prihodima, francuski klubovi zabilježili su veći rast ukupnih prihoda nego li u prethodnim godinama, ponajprije zahvaljujući početku primjene novih ugovora o TV pravima na domaćoj razini. Najnovija vijest o tome kako je s medijskom kućom Mediapro sklopljen ugovor za razdoblje od 2020./21. do 2023./24. zasigurno ulijeva nadu u srednjoročni financijski rast Ligue 1.

Ostale europske lige

Pored „pet velikih“ europskih nogometnih liga, turska Süper Lig (800 mil. USD) i ruska Premijer liga (764 mil. USD), sljedeće su najveće lige u Europi. FIFA-ino Svjetsko nogometno prvenstvo u Rusiji, koje počinje sljedeći tjedan, vjerojatno će utjecati na europsko nogometno tržište tijekom naredne dvije godine, ponajprije kroz prihode izravno povezane sa samim natjecanjem, a u nešto manjoj mjeri i kroz pozitivan trag koji će za sobom ostaviti na ruskom nogometu.

Tim Bridge, direktor Odjela za poslovanje u sportu, pridodaje: „Unatoč tim potencijalnim pomacima nabolje, malo je vjerojatno kako će ruska Premijer liga u skorijoj budućnosti nadoknaditi zaostatak za „velikom petorkom“ u pogledu ostvarenih prihoda. Daleko smo od toga da možemo govoriti o „velikoj šestorki“ europskog nogometa.Svjetsko prvenstvo pružit će igračima priliku da se pokažu u najboljem mogućem svjetlu, tako da očekujemo znatan promet na ovogodišnjem tržištu igračkih transfera prema klubovima koji još uvijek žele doći do najdarovitijeg mogućeg igračkog kadra. Lako bi se moglo dogoditi da se u ovoljetnom prijelaznom roku zabilježi još jedan rekord kada je riječ o iznosima koje klubovi troše na transfere igrača.“


Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Ljudski resursi

Uvijek imajte na umu da vam je cilj postići dogovor. Svakako ne pristajte na prvu ponudu, no pazite a vaše ne u konačnici ne...

Lifestyle

Ako želite napredovati u životu, morate se riješiti određenih stvari i trebate zamijeniti trenutne životne poglede novima.

Lifestyle

Svijetu ne treba još jedan loš vođa koji negativno utječe na zaposlenike, njihovo zdravlje, klijente i tvrtku.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.