Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Ekonomija

Produljenje radnog vijeka moglo bi povećati BDP?

Države OECD-a[1] mogle bi dugoročno povećati svoj ukupni bruto domaći proizvod (BDP) za oko 2 bilijuna dolara kada bi stopa zaposlenosti radnika starijih od 55 godina u njima bila jednaka onoj u Švedskoj, državi članici EU-a s najvećim uspjehom na tom području, tvrde ekonomisti PwC-a.

Države OECD-a[1] mogle bi dugoročno povećati svoj ukupni bruto domaći proizvod (BDP) za oko 2 bilijuna dolara kada bi stopa zaposlenosti radnika starijih od 55 godina u njima bila jednaka onoj u Švedskoj, državi članici EU-a s najvećim uspjehom na tom području, tvrde ekonomisti PwC-a.

PwC-ov indeks zlatne dobi ponderirani je prosjek nekoliko pokazatelja, uključujući zaposlenost, zaradu i osposobljavanje, koji pokazuju utjecaj radnika starijih od 55 godina na tržište rada u 34 države OECD-a.

Potencijalno dugoročno povećanje BDP-a znatno se razlikuje među državama te se javlja u rasponu od oko 1 % u Koreji i 2 % u Japanu do otprilike 16 % u Grčkoj. Druge države koje se nalaze na nižim mjestima u indeksu također bi mogle ostvariti velike prihode, primjerice Belgija (13 %) i Slovenija (12 %). SAD bi, s obzirom na veličinu, mogao imati najveći potencijalni apsolutni prihod od otprilike 0,5 bilijuna dolara (otprilike 3 % BDP-a).

John Hawksworth, glavni ekonomist PwC-a i suautor izvješća, rekao je:

„Procjenjuje se da će se u državama (OECD-a) s visokim prihodima broj osoba od 55 godina i starijih između 2015. i 2030. povećati za skoro 50 %, tj. na otprilike 538 milijuna osoba. Dobra je vijest da živimo dulje, ali brzo starenje stanovništva stavlja veliki financijski pritisak na zdravstvene i mirovinske sustave. Kako bi nadoknadili veće troškove, smatramo da bi se starije radnike trebalo poticati i omogućiti im da ostanu duže radno aktivni. To bi povećalo BDP, potrošačku moć i porezne prihode.“

PwC-ov indeks zlate dobi – ključni rezultati

Nordijske države opet su odlično rangirane u indeksu, pri čemu je Island zauzeo prvo, Švedska četvrto, a Norveška šesto mjesto. Danska (13.) i Finska (14.) nisu toliko uspješne u odnosu na usporedive države, no i dalje se nalaze u gornjoj polovici uspješnih država OECD-ove ljestvice.

Izrael se popeo za jedno mjesto u odnosu na prošlu godinu te zauzima treće mjesto, Koreja i Japan popeli su se za dva mjesta te se redom nalaze na sedmom i osmom mjestu, Australija je skočila četiri mjesta na 12. mjesto, a Njemačka dva mjesta na 15. mjesto.

PwC-ovo izvješće dijelom se usredotočuje na trendove u Ujedinjenom Kraljevstvu, od kojeg ostale države mogu ponešto naučiti. Iako je u Ujedinjenom Kraljevstvu s vremenom postignut napredak u stopi zaposlenosti starijih ljudi, potrebno je učiniti još mnogo toga, uz potencijalno povećanje BDP Ujedinjenog Kraljevstva za 80 milijardi funti ako uspije izjednačiti rezultat Švedske.

 

Za vlade država OECD-a, prioriteti su sljedeći:

  • reforme mirovinskih sustava i stvaranje drugih financijskih poticaja koji bi potaknuli radnike na kasniji odlazak u mirovinu;
  • osposobljavanje/prekvalifikacija starijih radnika, osobito kao odgovor na tehnološke promjene kao što je povećana automatizacija i
  • uvođenje mjera za suzbijanje diskriminacije starijih radnika u svim aspektima zapošljavanja.

Carol Stubbings, PwC-ova globalna voditeljica usluga za ljude i organizacije, komentira:

„Poslodavcima se mogućnosti fleksibilne politike rada i djelomičnog umirovljenja mogu isplatiti, baš kao i redizajniranje radnog okruženja kako bi se zadovoljile potrebe starijih radnika. Fleksibilna radna politika može potaknuti žene da dulje ostanu u radnom odnosu te će time pravilna politika povećati stopu zaposlenosti osoba starijih od 55 godina i može pomoći u smanjenju rodnog jaza u plaćama koji se sa starošću povećava.

„Životno iskustvo starijih radnika i vještine koje su stekli tijekom svoje karijere čine ih osobito vrijednima modernoj radnoj snazi. Kako bi se to postiglo, vodeći poslodavci moraju ponuditi starijim radnicima prilike za razvoj, uključujući i obrnute programe mentorstva za svladavanje digitalnih vještina te vježbeničke programe.”

No, što je s potencijalnim utjecajem na zapošljavanje mladih radnika i žena? John Hawksworth kaže:

„Jasna pozitivna povezanost među rezultatima država u indeksima mladih radnika i „zlatnog doba“ ukazuje na to da zapošljavanje starijih radnika ne isključuje mlađe radnike. Naše istraživanje ukazuje i na činjenicu da fleksibilna radna politika koju nude države s najboljim rezultatima u indeksu zlatnog doba također potiče žene da duže ostanu u radnom odnosu.

[1] Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj


Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Ljudski resursi

Uvijek imajte na umu da vam je cilj postići dogovor. Svakako ne pristajte na prvu ponudu, no pazite a vaše ne u konačnici ne...

Lifestyle

Svijetu ne treba još jedan loš vođa koji negativno utječe na zaposlenike, njihovo zdravlje, klijente i tvrtku.

Lifestyle

Vi ste odgovorni za sebe i morate odlučiti kako ćete živjeti, jer ako nećete vi tada će to učiniti netko drugi za vas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.