Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Novosti

Todorić kao Isus: pretvara obično u maslinovo ulje

Todorić od 50 tona otkupljenog maslinovog ulja može proizvesti 200 tona maslinovog ulja. Kako? Vrlo jednostavno – miješanjem maslinovog ulja s biljnim i rafiniranim uljem, da bi ga takvog na tržište plasirao kao maslinovo ulje. Objektiv iz povjerljivih izvora doznaje za najmanje dva takva slučaja…

Todorić od 50 tona otkupljenog maslinovog ulja može proizvesti 200 tona maslinovog ulja. Kako? Vrlo jednostavno - miješanjem maslinovog ulja s biljnim i rafiniranim uljem, da bi ga takvog na tržište plasirao kao maslinovo ulje. Objektiv iz povjerljivih izvora doznaje za najmanje dva takva slučaja...

Ivica Todorić na vrlo perfidne načine sustavno radi na uništenju hrvatskih uljara i maslinara, a u korist vlastite dobiti. Dakako da mu to ne bi uspjelo da uza se nema submisivne ministre koje ne zanima razvoj zemlje u smjeru stvaranja jednakih mogućnosti za sve njezine građane, već ulagivanje krupnom kapitalu i strah od njegove moći.

Ministarstvo poljoprivrede tako je zbog nastojanja da pogoduje Ivici Todoriću u sektoru uljarstva do sada višestruko oštetilo hrvatske maslinare i uljare, a razmjere te štete znat ćemo tek nakon ulaska u Europsku uniju i bespoštedno slobodno tržište. Priča se već godinama vrti oko igrica vezanih za specifikaciju maslinovog ulja na kojima se do sada nepovratno izgubilo najmanje dvije važne sezone tijekom kojih se moglo raditi na marketingu i stvaranju tržišta za hrvatsko maslinovo ulje prije ulaska u Europsku uniju. Cilj tih igrica jest izvršiti pritisak na hrvatske uljare i maslinare da podlegnu uvjetima koje je vezano za specifikaciju maslinovog ulja naumio postaviti Ivica Todorić.

Maslinovo ulje, naime, može se zaštititi zemljopisno ili na temelju izvornosti. No, kako je mala vjerojatnost da će se masline uvoziti s jednog područja i obrađivati na drugom, na nivou Europe od stotinjak ulja koja su zaštićena i jednom i drugom oznakom, 90 posto njih zaštićeno izvornošću jer je logično da tamo gdje se masline uberu, da se tamo prerade, pakiraju i otamo idu na trženje. Hrvatski maslinari i uljari još su prije šest godina krenuli u ispunjavanje zakonskih normi za dodjelu oznake izvornosti, da bi konačno, prije otprilike godinu i pol, podnijeli zahtjev za registraciju oznake izvornosti dalmatinskog maslinovog ulja.

Zahtjev za specifikaciju podnijeli su u srpnju 2011., isti je objavljen u Narodnim novinama, a nakon čega je počeo teći rok od tri mjeseca tijekom kojeg je bilo tko kome je ta specifikacija ograničavala proizvodnju maslinovog ulja pod tom oznakom mogao dati prigovor. Prigovor je imala Agrokorova Zvijezda, a uložila ga je dan nakon isteka roka. Tako za Objektiv tvrdi predsjednik Zajednice maslinara i uljara Hrvatske, doktor znanosti Ivica Ljubenkov.

“Iz Ministarstva nas uvjeravaju da su prigovor iz Zvijezde poslali na vrijeme. I ja bih im na tome možda i vjerovao da oni dan prije isteka roka u u Splitu u organizaciji HGK nisu organizirali skup na kojem su raspravljali o zaštiti izvornosti, a na kojem nije bio pozvan nitko iz Zajednice, i gdje su očito pokušavali oformiti nekakvu skupinu koja bi se žalila da ne moraju to činiti sami. Međutim, u tome nisu uspjeli pa su prigovor uložili sami”, priča nam Ljubenkov.

Todorić dalmatinsko ulje ne radi u Dalmaciji

Todorić, naime, svoja maslinova ulja puni u Istri, u Agrolaguni. Stoga uvjet za oznaku izvornosti po kojem se maslinovo ulje mora puniti na mjestu na kojem je ubrano i obrađeno ne odgovara Ivici Todoriću. Odnosno, da bi zadovoljio uvjete postavljene za dobivanje oznake izvornosti, Todorić bi svoje ulje trebao puniti u Dalmaciji.

“Da Zvijezda hoće, ona bi mogla u dalmatinskim uljarama staviti malu punionicu i puniti to maslinovo ulje poštivajući time specifikaciju za izvornošću i time je čitav problem riješen. No, u tom slučaju, postupak proizvodnje kontrolira neovisno certifikacijsko tijelo koje je ovlašteno od Ministarstva poljoprivrede. Ono kontrolira poštuje li se specifikacija i na kraju sezone točno zna koliko ste ulja otkupili i koliko proizveli. I samo za tu količinu ulja, ukoliko ona odgovara specifikaciji, dobivate dozvolu za stavljanje na tržište”, kaže nam Ljubenkov.

Međutim, punjenje na drugom mjestu između ostalog otežava i kontrolu nad količinom otkupljenog i proizvedenog ulja. Zvijezda tako primjerice može otkupiti 50 tona maslinovog ulja, a proizvesti 200 tona jer ne postoji kontrola količine. Može uvesti španjolsko ulje po cijeni od dva eura i imati pet eura zarade na njemu. Zajednici maslinara i uljara Hrvatske, kaže nam Ljubenkov, ne preostaje ništa drugo nego da protiv Ministarstva poljoprivrede koje na različite način opstruira njihove napore – podignu tužbu.

“Ne samo da je Zvijezdin prigovor na zahtjev došao izvan roka, već je isti odbijen na 4. sjednici Povjerenstva koje odlučuje o oznakama i prigovorima. No, onda se izvukao nekakav članak iz Zakona o upravnom postupku u kojem je Zvijezda pozvana da nadopuni prigovor koji je ionako predan izvan roka. Ministarstvo Zvijezdi to omogućava, a čitav postupak vodi se na osnovi jednog dokumenta kojeg je potpisala pomoćnica ministra poljoprivrede Vesna Gantner. Iz tog je dokumenta razvidno da ni ona ni Ministarstvo ne znaju protumačiti „Pravilnik o uljima od ploda i komine masline” odnosno deklariranju maslinovog ulja. Gospođu smo na to upozorili putem e-maila, no nije nam ništa odgovoreno”, kaže nam predsjednik Zajednice uljara i maslinara koji, otkriva nam, za ništa od ovoga ne bi znao da ga jedan prijatelj iz Ministarstva nije upozorio da pogleda zapisnike sa sjednica povjerenstava “jer bi tamo mogao naći zanimljive stvari”.

Na godišnjoj skupštini održanoj u subotu, 16. veljače, Zajednica se, zbog oglušivanja Ministarstva na njihove primjedbe, usuglasila da će, ukoliko iz Ministarstva ne isprave grešku iz dokumenta u narednih 15 dana, pokrenuti tužbu. “Ići ćemo i do Strasbourga ako treba”, kaže nam Ljubenkov ističući kako sve ovo što nam priča nije ni 10 posto onoga što bi nam još mogao reći.

Inspekcija dokazala da Todorićevo ulje ne valja

Od kraja kolovoza prošle godine Ministarstvo poljoprivrede imalo je sve relevantne dokumente da odbiju prigovor Zvijezde. Ili da ga prihvate. No, ništa od toga Ministarstvo nije napravilo. Umjesto toga, Zajednica i predstavnici Zvijezde pozvani su na dva dodatna sastanka mirenja, a sve zapravo, kaže nam Ljubenkov, na štetu” Zajednice maslinara i uljara Hrvatske”. “Sada su se dosjetili da traže mišljenje stručnjaka o specifikaciji, iako je ono u ovom trenutku potpuno bespotrebno, jer riječ je o pravnoj stvari. Jednostavno, postupak se samo razvlači i preokreće kako bi ispalo da je Zvijezda dala dobar prigovor i da Ministarstvo radi po zakonu, dok zapravo vrše pritisak na nas da se to riješi, a da oni ostanu čisti. Pa krili su dokumente od nas koji nam idu u prilog. Sve te proceduralne greške koje su radili, svaki put je to, igrom slučaja, bilo na našu štetu. Oni očito prigovor ne smiju odbiti, a nemaju zakonsku osnovu da ga prihvate. U svemu smo tražili i podršku medija, no naišli smo na šutnju. U studenom smo održali konferenciju za medije o tome no nigdje niste mogli pročitati ni čuti relevantnu informaciju o ovome što vam pričam”, kaže Ljubenkov.

Više pročitajte u tiskanom izdanju Objektiva


Napisao

Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Ljudski resursi

Uvijek imajte na umu da vam je cilj postići dogovor. Svakako ne pristajte na prvu ponudu, no pazite a vaše ne u konačnici ne...

Lifestyle

Svijetu ne treba još jedan loš vođa koji negativno utječe na zaposlenike, njihovo zdravlje, klijente i tvrtku.

Lifestyle

Vi ste odgovorni za sebe i morate odlučiti kako ćete živjeti, jer ako nećete vi tada će to učiniti netko drugi za vas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.