Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Edukacija

Zagreb domaćin R:ED konferencije: vodeći stručnjaci razgovaraju o budućnosti tržišta nekretnina u Hrvatskoj i regiji

Konferenciju i ove godine podržava Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) koja  sudjeluje kroz povezivanje relevantnih investitora i institucija, daje doprinos razvoju programskih sadržaja te putem sudjelovanja svog predstavnika u programu konferencije.

Zagreb će 18. i 19. ožujka još jednom postati regionalno središte rasprava o kretanjima na tržištu nekretnina u Hrvatskoj i jugoistočnoj Europi. Ovaj vodeći poslovno-inovacijski događaj održava se treću godinu za redom i okuplja investitore, developere, financijske institucije, konzultante, arhitektonske i građevinske stručnjake, financijske kuće te državne institucije i pravne savjetnike. Ove godine događanje se održava pod nazivom – Investicije za budućnost.

Konferenciju i ove godine podržava Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) koja  sudjeluje kroz povezivanje relevantnih investitora i institucija, daje doprinos razvoju programskih sadržaja te putem sudjelovanja svog predstavnika u programu konferencije.

Plan priuštivog stanovanja

Jedna od najvažnijih tema ne samo u Hrvatskoj, nego i u Europskoj uniji, ove će godine biti Plan priuštivog stanovanja koji je Europska komisija usvojila krajem prošle godine. Europska komisija je osigurala 43 milijarde eura za provođenje Plana, a bit će usmjerene na renoviranje postojećih zgrada, promociju Novog europskog Bauhausa, te usvajanje inovativnih, energetski učinkovitih metoda gradnje. Također, Plan predviđa investicije u socijalnu stanogradnju s naglaskom na ranjive skupine, ali i smanjenu administrativnu proceduru za dobivanje građevinskih dozvola kako bi se cjelokupan proces ubrzao.

Što očekuje tržište nekretnina u Hrvatskoj?

Polazne točke o kojima će se razgovarati na intenzivnom dvodnevnom događanju:

  • Tržište uredskih prostora: zapadnoeuropska tržišta bilježe stabilan rast potražnje od oko 4,9%, dok područja jugoistočne Europe, uključujući i Hrvatsku imaju oko 7% porasta potražnje za modernim uredskim prostorima. Pri tome je naglasak na prostorima koji zadovoljavaju ESG uvjete održivosti i zelenih politika.
  • Ulaganje i povrat u nekretnine za stanovanje: dok zapadni dio Europe predviđa povrat od 7,7% u periodu od 2025.-2029., Hrvatska ima rast cijena nekretnina od čak 74% u proteklih 5 godina. Ovakav ekstremni rast nameće pitanje – jesmo li se približili stabilizaciji cijena ili čak možda njihovoj korekciji?
  • Nekretnine u turizmu: turizam svake godine u zapadnim europskim zemljama donosi 4,5% bruto dodane vrijednosti nacionalnim gospodarstvima, dok je u Hrvatskoj prošle godine taj rast bio veći od 6%. Što to znači za ulaganje u nekretnine u turizmu?
  • Industrijske nekretnine: u Hrvatskoj se trenutno gradi više 160.000 m2 industrijskog prostora. Koliki su nam kapaciteti potrebni i do kada će se isplatiti ulaganje u ovaj nekretninski sektor?

Glavna tema ovogodišnje R:ED konferencije su investicije za budućnost. Svi znamo koliko je ulaganje u nekretnine važno u Hrvatskoj i regiji pa ćemo pokušati dati što preciznije odgovore na pitanja koja se tiču svih nas. Novi načini financiranja, europski plan priuštivog stanovanja, što donosi Nacionalna strategija stanovanja – to su samo neke od tema koje su dio intenzivnog dvodnevnog događanja“, najavila ja Marina Franolić, direktorica HESA Group, tvrtke koja organizira konferenciju.

Program konferencije predviđa niz predavanja, panel-diskusija i razgovora s relevantnim stručnjacima iz Hrvatske i inozemstva, a detalji o govornicima bit će objavljeni u narednom razdoblju.

Više informacija o konferenciji, kotizacijama i mogućnostima sudjelovanja dostupno je na službenoj web stranici konferencije: https://theredconference.com/.


Nekretnine

Danas arhitektura nastaje pod snažnim pritiskom ekonomije, regulative i brzine investicije, pri čemu arhitekt mora istovremeno zadovoljiti urbanističke uvjete, energetsku učinkovitost, protupožarne propise, parkirališne...

Komentari

Pojam “one-person business” više se ne odnosi samo na freelancere i male obrte.

Ekonomija

Industrijska politika priziva slike iz prošlosti - države koje biraju pobjednike, subvencioniraju gubitaše ili pokušavaju upravljati tržištem odozgo.

Edukacija

Peto izdanje Sunset Sports Festivala ove godine u Hrvatsku dovodi dosad neviđenu koncentraciju svjetskih sportskih zvijezda, televizijskih lica, lidera esporta, investitora i predstavnika entertainment...

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.