Poduzeća

Deutsche Telekom postigao klimatsku neutralnost na razini cijele Grupe

Deutsche Telekom, u čijem sklopu djeluje i Hrvatski Telekom, postao je prva kompanija iz DAX 40 indeksa* koja je na razini cijele Grupe ostvarila klimatsku neutralnost u vlastitim operacijama.

Deutsche Telekom, u čijem sklopu djeluje i Hrvatski Telekom, postao je prva kompanija iz DAX 40 indeksa* koja je na razini cijele Grupe ostvarila klimatsku neutralnost u vlastitim operacijama. Riječ je o emisijama koje nastaju izravno u poslovanju te iz potrošnje kupljene električne energije, čime kompanija aktivno doprinosi ograničavanju klimatskih promjena.

U odnosu na 2017. godinu emisije stakleničkih plinova smanjene su za više od 94 posto, što uključuje oko 28 milijuna tona CO₂, dok se preostali udio emisija kompenzira visokokvalitetnim projektima izdvajanja CO₂.

Ove klimatske ciljeve Deutsche Telekom postigao je kombinacijom ulaganja u obnovljive izvore energije, veću energetsku učinkovitost i modernizaciju poslovanja. Tako je sklopio dugoročne ugovore o kupnji električne energije iz obnovljivih izvora (PPA-ovi), čime potiče izgradnju solarnih i vjetroelektrana te osigurava stabilnost cijena, a u više zemalja koristi i velika baterijska skladišta za stabilizaciju mreže. Istodobno ulaže u pametno upravljanje mrežom i modernu opremu kako bi smanjio potrošnju energije i troškove, dok flotu službenih vozila postupno zamjenjuje električnim vozilima te energetski obnavlja poslovne zgrade.

„Mnogi govore o zaštiti klime, a mi smo to doista proveli u djelo“, istaknuo je Tim Höttges, predsjednik Uprave Deutsche Telekoma. „Dosljedno smo slijedili našu strategiju i kontinuirano ostvarivali ambiciozne klimatske ciljeve. Kod nas ne surfate samo na najboljoj mreži, već i na ekološki najprihvatljivijoj. Zaštita klime istodobno nam je i važan gospodarski čimbenik. Danas smo neovisniji, učinkovitiji i samim time uspješniji. Naša predanost očuvanju klime donosi korist okolišu i društvu, ali i našoj kompaniji.“

Osim dosadašnjih postignuća u smanjenju emisija i ostvarenju klimatske neutralnosti, Deutsche Telekom najavljuje i nove ciljeve. Do 2030. godine planira smanjiti emisije za 55 posto u cijelom lancu vrijednosti, što uključuje, primjerice, proizvodnju i isporuku rutera, skladištenje i distribuciju, kao i korištenje kod korisnika. Do 2040. cilj je postići klimatsku neutralnost (neto nulte emisije) u cijelom lancu vrijednosti.

Kako bi u budućnosti dodatno smanjio emisije, Deutsche Telekom jača primjenu kružnog gospodarstva, odnosno veću ponovnu uporabu i recikliranje resursa. U tu je svrhu razvio vlastiti sustav mjerenja napretka, Telco Circularity Score (TCS), koji objedinjuje metrike od sprječavanja nastanka otpada do recikliranja. Cilj je učinkovito koristiti resurse i dodatno smanjiti emisije jer svaka tona CO₂ koja se izbjegne bolja je od naknadnog uklanjanja iz atmosfere, i za okoliš i za poslovanje, poručuju iz kompanije.

* DAX 40 je burzovni indeks koji obuhvaća 40 najvećih i najvrjednijih kompanija čijim se dionicama trguje na Frankfurtskoj burzi.

Click to comment

Poduzeća

Globalna cloud komunikacijska platforma Infobip, zauzela je 16. mjesto na Fortuneovoj ljestvici Europe's Most Innovative Companies 2026, ostvarivši značajan napredak u odnosu na prošlu...

Novosti

Mollie, jedan od vodećih europskih pružatelja financijskih usluga, službeno je krenuo s radom u Hrvatskoj.

Komentari

Krešo Biškup, organizator čakovečkog noćnog cenera CK10, smatra da uspješan sportski događaj mora biti mnogo više od same utrke.

Lifestyle

Razvijanje sveobuhvatnog plana prije preuzimanja nove menadžerske dužnosti pružit će čvrstu osnovu za fokusiranje na prave stvari i brzo stvaranje zamaha nakon što preuzmete...

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.

Exit mobile version