Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Osobne financije

Njemci zabranili short selling – dionički indeksi u padu

Europska dužnička kriza i njemačka odluka o zabrani ‘short sellinga’ obveznicama i dionicama 10 najvažnijih financijskih institucija i instrumentima zaštite državnog duga je uzrokovalo pad dioničkih indeksa, što se je negativno odrazilo na tjednim rezultatima dioničkih i mješovitih fondova.

Europska dužnička kriza i njemačka odluka o zabrani 'short sellinga' obveznicama i dionicama 10 najvažnijih financijskih institucija i instrumentima zaštite državnog duga je uzrokovalo pad dioničkih indeksa, što se je negativno odrazilo na tjednim rezultatima dioničkih i mješovitih fondova.

Svi dionički fondovi su zabilježili minuse, a najveće padove bilježe oni koji su ulaganja usmjerili na svjetska tržišta, dok fondovi orijentirani na JIE regiju, bilježe značajno manje padove. Ukupno je trideset fondova poraslo, dok ih šezdeset i pet bilježi pad. Nijedan fond nije porastao preko jedan posto dok je za više od jedan posto palo čak šezdeset fondova od čega ih sedamnaest bilježi minuse veće od pet posto. Među najuspješnijih deset prevladavaju obveznički i novčani. Ostvarili su tjedne prinose u rasponu od 0,07 do 0,92 posto. Dobitnik tjedna je obveznički ZB bond koji je porastao za 0,92 posto.

Veliki rast prometa na ZSE

Redovni dionički promet na Zagrebačkoj burzi je u odnosu na tjedan ranije porastao za 51 posto, te je iznosio 121 milijun kuna. Svih deset najlikvidnijih izdanja bilježi pad vrijednosti uz ostvareni tjedni promet koji je veći od dva milijuna, dok je trgovanje s HT-om kao najlikvidnijim izdanjem predstavljalo čak 40 posto ukupnog prometa. Ukupno je šesnaest izdanja skupilo promet veći od milijun kuna.

Svi indeksi Zagrebačke burze su pali. Obveznički Crobis je tek blago korigiran, pao je za 0,03 posto. Crobex je tjedan završio s padom od -3,34 posto te završio ispod psihološke granice od 2000 bodova na vrijednosti od 1.994,44 boda, a od početka godine je u minusu za 0,48 posto. Crobex10 je pao za 3,18 posto i završio na 1.073,52 boda a u 2010. godini je u plusu za 1,81 posto. Glavni američki dionički indeksi su također svi završili u crvenom u rasponu od 4,20 do 5,40 posto.

Svih 47 fondova u crvenom

Svih četrdeset i sedam dioničkih fondova je u proteklom tjednu zabilježilo negativne rezultate. Najmanji pad su ostvarili fondovi orijentirani na JIE tržište. Predvodi ih s najmanjim padom Fima Equity (-0,28 posto) a slijede Platinum JIE i HPB Dionički s padovima od 0,61 i 1,12 posto. Najveći pad kod dioničkih bilježi Aureus US Equity (-9,58 posto), a slijedi ga Ilirika BRIC s tjednim padom od 8,49 posto.

Nakon prošlotjednog pada svjetskih indeksa su i prinosi dioničkih fondova u ovoj godini drastično pali, te negativni rezultat bilježe dvadeset i četiri dionička fonda. Od toga je kod njih deset minus manji od tri posto. Od dvadeset i tri dionička, koliko ih u godini bilježi rast, deset fondova je u promatranom razdoblju poraslo za više od tri posto, a najuspješniji su s rastom od deset i više posto MP-Mena HR (15,76 posto) i Aureus US Equity (11,78 posto). Promatramo li prinose fondova u zadnjih dvanaest mjeseci samo je njih pet u minusu a deset je fondova poraslo za više od petnaest posto. Najuspješniji u promatranom razdoblju su bili Platinum Blue Chip (20,71 posto), ZB trend (+18,54 posto) i PBZ I-Stock (+18,43 posto).

Mješoviti loše – obveznički i novčani puno bolje

Kao dionički i mješoviti su u velikoj većini pali. Samo su dva porasla, najviše HPB Global za 0,36 posto i Raiffeisen Prestige za 0,19 posto. Ostalih sedamnaest je palo a najviše Aureus Balanced i KD Balanced za 4,99 posto odnosno 3,56 posto. Ukupno je sedamnaest mješovitih palo preko jedan posto.

Deset mješovitih je u ovoj godini ostvarilo pozitivne rezultate. Najuspješniji mješoviti su AC G Balanced EM (6,02 posto) i Raiffeisen Balanced s rastom od 4,04 posto. Od devet fonda koliko ih je u minusu, samo četiri bilježe pad veći od tri posto. Prema prinosu u zadnjih šest mjeseci najuspješniji su AC Global Balanced EM s rastom od 6,73 posto i Raiffeisen Balanced (3,87 posto).

Obveznički i novčani su prošli puno bolje. Od deset obvezničkih , devet ih je završilo u zelenom. Predvodi ih ZB bond s rastom od 0,92 posto. Jedini koji je zabilježio negativnu promjenu je OTP euro obveznički (-0,97 posto).

Godišnja razina

U ovoj godini su svi obveznički u plusu s prinosima u rasponu od 1,47 do 5,41 posto, a predvodi ih Erste Bond. U zadnjih šest i dvanaest mjeseci najveće prinose bilježe Erste Bond, Raiffeisen Bonds, i ZB bond.

Svih devetnaest novčanih je poraslo a ostvarili su prinose od 0,04 do 0,08 posto, predvode ih PBZ Euro Novčani i Erste Euro-Money, s rastom od 0,08 posto, a slijedi Erste Money (0,07 posto).

U ovoj godini su kod novčanih fondova najveći prinos od 1,97 posto ostvarili HPB Novčani i Erste Euro-Money. Najuspješniji u zadnjih mjesec dana i zadnja tri mjeseca su Erste Money i Erste Euro-Money. Prema prinosu u zadnjih šest mjeseci, najuspješniji je ICF Money Market.

www.hrportfolio.com.hr


Napisao

Marketing i prodaja

Ako ste mislili da su najbolje cijene i najbolja vrijednost ono što klijente najviše privlači, pogriješili ste – to je na dnu liste prioriteta.

Financije

Iako je većina od nas upoznata s pojmom feng shui, ta je životna filozofija još uvijek velika nepoznanica, a stručnjaci tvrde kako je upravo...

Financije

Nova godina, novi uvjeti za odlazak u mirovinu  – zvuči kao loš novogodišnji dar, zar ne?

Novosti

Instagram je službeno ovog vikenda predstavio novu dimenziju objava, prelazeći s kvadratnog na pravokutni format.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.