Tim stručnjaka koji radi na projektu korak je bliže ostvarenju cilja, obljetanja globusa avionom kojeg pokreće isključivo solarna energija.
Očevidci kažu kako je polijetanje i slijetanje proteklo bez komplikacija, što dodatno uvjerava da će stručnjaci uspjeti u projektu. Možda su solarni avioni budućnost zrakoplovstva?
Probni let je potvrdio da se avion ponaša u skladu sa dosadašnjim simulacijama.
Nakon 4 mjeseca „flea-hop“ letova
Tim od prosinca provodi „flea-hop“ letove, no nikad nisu dizali avion u visine iznad 60 cm i nisu letjeli duže od 300 metara.
Do kraja ove godine planira se noćni let, nakon čega se kreće u izradu novog aviona, na osnovi rezultata prototipa.
Veliki uzlet planiraju 2012. godine, kada će dva pilota krenuti u transatlantski let, koji bi trebao biti uvertira za let oko svijeta.
„S takvim velikim i laganim avionom koji nikada prije nije poletio, njegovo ponašanje ostaje neistraženo,“ stoji u priopćenju.
Solar Impuls bez ograničenja u doletnim kapacitetima
Vođa projekta je Bertrand Piccard, balonist koji je preletio svijet, a namjerava upravljati i ovim avionom, uz suosnivača Andre Borschberga.
„To je vrlo važan trenutak nakon sedam godina rada,“ rekao je gospodin Borschberg prije polijetanja.
Od prije je poznato da raspon krila Solar Impulsa iznosi 60 metara, slično Airbusu A340. Krila su pokrivena sa 200 četvornih metara fotoćelija koje električnu energiju prenose u motore. U isto vrijeme turbine pune baterije, koje se uključuju kada Sunčeve energije nema dovoljno, što bi u konačnici trebalo omogućiti neograničenost doletnim kapacitetima.