Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Novosti

100 najvećih svjetskih poduzeća ostvarilo je rekordnih 20 bilijuna američkih dolara, pri čemu Kina sustiže SAD

Tržišna kapitalizacija 100 najvećih poduzeća na svijetu porasla je za 2.597 milijardi dolara, odnosno 15 % u odnosu na stanje 31. ožujka 2017., prema PwC-ovom objavljenom poretku 100 najvećih svjetskih poduzeća, Global Top 100.

Tržišna kapitalizacija 100 najvećih poduzeća na svijetu porasla je za 2.597 milijardi dolara, odnosno 15 % u odnosu na stanje 31. ožujka 2017., prema PwC-ovom objavljenom poretku 100 najvećih svjetskih poduzeća, Global Top 100. Ovo povećanje nastavlja se na porast od 12 % iz 2017. godine, a ukupna tržišna kapitalizacija od globalne financijske krize na ovamo bilježi rast iz godine u godinu.

Za rast od četrdeset osam posto u protekloj godini zaslužne su američke tvrtke, zahvaljujući stabilnim gospodarskim uvjetima i vodećem položaju u tehnološkom sektoru. Europa bilježi porast tržišne kapitalizacije već drugu godinu, uz nepromijenjeni tržišni udio.

Tržišna kapitalizacija (u milijardama USD) i broj društava prema lokaciji:

Već četvrtu godinu, SAD je zastupljen s više od polovice 100 najvećih svjetskih poduzeća (54 poduzeća, za razliku od 55 u 2017. godini). SAD također drži 61% ukupne tržišne kapitalizacije, što predstavlja pad s lanjskih 63%.

Amazon je najuspješnija tvrtka prema apsolutnom porastu tržišne kapitalizacije, ostvarivši vrijednost od 278 milijardi američkih dolara ili 66 % u odnosu na 2017. godinu. Slijede ga dvije kineske tvrtke: Tencent, s porastom za 224 milijardi američkih dolara, odnosno 82 % i Alibaba s porastom za 201 milijardu američkih dolara, odnosno 75 %. Sljedeća tri najuspješnija društva u apsolutnom smislu američke su tvrtke Microsoft, Alphabet i Apple.

Unatoč šestom mjestu u poretku u smislu apsolutnog rasta vrijednosti, Apple i dalje ima najbolji početni položaj po pitanju tržišne kapitalizacije i to sedmu godinu. Međutim, njegova prednost pred Alphabetom koji drži drugo mjesto smanjila se za 25 %, zabilježivši pad s lanjskih 175 milijardi dolara na ovogodišnje 132 milijarde dolara. Apple je također dioničarima isplatio više od svih ostalih društava, isplativši dodatnih 31 milijardu dolara ulagačima u obliku dividendi i otkupa dionica u kalendarskoj 2017. godini (dok je u kalendarskoj 2016. isplatio 29 milijardi dolara). JP Morgan Chase zauzima drugo mjesto prema raspodjeli vrijednosti s 24 milijarde dolara, zabilježivši porast od 18 milijardi dolara u odnosu na prethodnu godinu.

Kada je riječ o sektorima, tehnologija već treću godinu prednjači pred financijskim sektorom u tržišnoj kapitalizaciji, dok roba široke potrošnje zauzima treće mjesto. Tri najveća poduzeća na svijetu i dalje dolaze iz tehnološkog sektora – Apple, Alphabet, Microsoft – a slijede ih Tencent na petom mjestu i Facebook na osmom, koji je pao s lanjskog šestog mjesta.

Europska poduzeća osobito je teško pogodila globalna financijska kriza prije deset godina, otkada njihova tržišna kapitalizacija doživljava oscilacije. Međutim, tijekom prošle godine Europa je nastavila s postepenim oporavkom, pri čemu se broj europskih poduzeća među najvećih 100 povećao za jedno, s 22 na 23 poduzeća, uz ukupni porast od 331 milijarde dolara ukupne tržišne kapitalizacije. Unatoč ovom poboljšanju, Europa još uvijek nije dostigla razinu iz 2010. godine kada su 33 europska poduzeća bila uključena u poredak 100 najvećih. A njezin tržišni udio od 17 % u 2018. godini, bez obzira na to što se nije promijenio u odnosu na 2017. godinu, što je pad s 27 % koliko je iznosio 2009. godine.

Tržišna kapitalizacija trgovačkih društava iz Kine uključenih u 100 najvećih skočila je za 57 % u odnosu na 2017. godinu, pri čemu je 12 kineskih društava ušlo među 100 najvećih, dok ih je prošle godine bilo 10. Hong Kong je također povećao broj svojih poduzeća s jednog u 2017. na ovogodišnja tri poduzeća. Prema apsolutnom porastu tržišne kapitalizacije, Tencent je vodeće kinesko društvo u 2018. drugu godinu, a drugo najuspješnije nakon Amazona, povećavši svoju vrijednost za 82% odnosno na 496 milijarde dolara. Alibaba je drugo najuspješnije kinesko poduzeće i treće sveukupno, povećavši svoju vrijednost za 75 % na 470 milijardi dolara. Ova značajna povećanja pogurnule su obje tvrtke među 10 najvećih u pogledu tržišne kapitalizacije, pri čemu je Tencent zauzeo peto, a Alibaba sedmo mjesto.


Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Ljudski resursi

Uvijek imajte na umu da vam je cilj postići dogovor. Svakako ne pristajte na prvu ponudu, no pazite a vaše ne u konačnici ne...

Lifestyle

Svijetu ne treba još jedan loš vođa koji negativno utječe na zaposlenike, njihovo zdravlje, klijente i tvrtku.

Lifestyle

Vi ste odgovorni za sebe i morate odlučiti kako ćete živjeti, jer ako nećete vi tada će to učiniti netko drugi za vas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.