Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Poslovne financije

Božićni pogled unatrag – koji su događaji obilježili 2009. godinu?

Slovenska blokada prijestupnih pregovora, Sanaderova ostavka, „svaki tjedan rebalans jedan,” gospodarske afere i „borba” protiv korupcije, utrka za trećeg hrvatskog predsjednika…. Prošla godina nosila je puno toga, iako će ju rijetki pamtiti po dobrome. Donosimo vam pregled najvažnijih gospodarskih događaja 2009. godine.

Slovenska blokada prijestupnih pregovora, Sanaderova ostavka, „svaki tjedan rebalans jedan," gospodarske afere i „borba" protiv korupcije, utrka za trećeg hrvatskog predsjednika.... Prošla godina nosila je puno toga, iako će ju rijetki pamtiti po dobrome. Donosimo vam pregled najvažnijih gospodarskih događaja 2009. godine.

Siječanj

1. siječnja – Na snagu stupio dio Zakona o trgovini kojim je u pravili zabranjen rad trgovina nedjeljom i blagdanima, a dopušten rad nedjeljom od 7 do 14 sati u razdoblju 1. lipnja do 1. listopada te tijekom prosinca. Na snagu stupilo i niz drugih zakona, npr. o osobnom identifikacijskom broju, o sprečavanju pranja novca i financiranja terorizma, itd.

5. siječnja – Zbog rusko-ukrajinskog plinskog spora i Hrvatskoj reducirana isporuka prirodnog plina iz Rusije. Iz Ine izvijestili da je stanje ozbiljno i neizvjesno te sve potrošače plina pozvali na racionalnu potrošnju.

8. siječnja – Mjesečnik “The Banker” dodijelio guverneru Hrvatske narodne banke dr. Željku Rohatinskom dva priznanja – priznanje najboljeg guvernera Europe i najboljeg centralnog bankara godine 2008. u globalnim razmjerima.

12. siječnja – Premijer Ivo Sanader izjavio da Hrvatska u ovom trenutku nije u recesiji te da se nada da neće ni biti.

Veljača

11. veljače – Ministar financija Ivan Šuker izjavio da je prvi val gospodarske i financijske krize za financijski sektor u Hrvatskoj prošao bezbolno.

24. veljače – Vlada pozvala čelnike javnih poduzeća na izradu mjera rezanja neproduktivnih troškova i očitovanje o menadžerskim plaćama u svojim tvrtkama, pogotovo u kontekstu odnosa prema plaćama premijera i ministara.

Ožujak

17. ožujka – Rejting agencija Standard & Poor’s snizila dugoročni rejting Hrvatske za zaduživanje u lokalnoj valuti, s BBB+/A-2 na BBB/A-3, te ujedno potvrdila BBB/A-3 rejting za zaduživanje u stranoj valuti.

18. ožujka – U Podgorici objavljeno da je hrvatski građevinski konzorciju na čelu s Konstruktorom (u kojem uz Konstruktor sudjeluju Institut građevinarstva Hrvatske i Tehnika) dobio „posao stoljeća” – izgradnju autoceste u Crnoj Gori, od Bara-Boljara, vrijedne 2,77 milijardi eura.

Travanj

3. travnja – Hrvatski sabor donio rebalans državnog proračuna – proračunski prihodi smanjeni sa 124 milijarde na 116 milijardi kuna, a rashodi sa 126,9 na 121,5 milijardi kuna.

9. travnja – Vlada prihvatila akcijski plan za hrvatski turizam. Među mjerama su ukidanje viza za Rusiju i Ukrajinu od 1. svibnja do 31. listopada, rasterećenje turističkog sektora od parafiskalnih davanja ZAMP-u, HRT-u i za spomeničku rentu.

24. travnja – Business.hr objavio da su, potpisom ugovora sa švedskom tvrtkom Bonnier, novi vlasnici te poslovne dnevne novine postale tvrtke Inter Mims i Mreža znanja.

Svibanj

22. svibnja – Bonitetska agencija Fitch Ratings Hrvatskoj promijenila prognozu dugoročne sposobnosti podmirivanja obveza u domaćoj i stranoj valuti, tzv. Issuer Default Rating (IDR), iz “stabilno” u “negativno”, uz ocjenu da su se “gospodarski izgledi oštro pogoršali” te da će Hrvatska vjerojatno zatražiti pomoć MMF-a.

30. svibnja – Puštene u promet druge tunelske cijevi u tunelima Sveti Rok i Mala Kapela na autocesti Zagreb – Split čime je počeo teći promet objema cijevima.

Lipanj

8. lipanj – Ministar financija Ivan Šuker izjavio da su dospjele nepodmirene obveze pet javnih poduzeća – HAC, HC, Autocesta Rijeka-Zagreb, HŽ i HEP-a, oko dvije milijarde kuna. I dalje brani državne firme koje poduzetnici prozivaju generatorima nelikvidnosti.

24. lipnja – Potpisan Sporazum o gospodarskoj suradnji između Hrvatske i Srbije koji predviđa osnivanje zajedničkog gospodarskog odbora.

29. lipnja – Državni zavod za statistiku objavio da je hrvatski BDP u prvom tromjesečju realno smanjen za 6,7 posto u odnosu na prvo tromjesečje lani, što je najveći pad BDP-a od prvog tromjesečja 2000.

Srpanj

1. srpanj – Hrvatski premijer i predsjednik HDZ-a Ivo Sanader na izvanrednoj konferenciji za novinare objavio da se povukao s dužnosti u Vladi i stranci te iz aktivne politike uopće.

10. srpnja – Premijerka Kosor, ministar financija Ivan Šuker i HNB u odvojenim izjavama odbacili medijske špekulacije da je Hrvatska zatražila hitan zajam MMF-a, odnosno da pregovara s MMF-om o mogućoj financijskoj pomoći.

16. srpnja – Google objavio da je od sredine srpnja službeno prisutan u Hrvatskoj i da pokreće posao u Hrvatskoj s lokalnim timom.
17. srpnja – Hrvatski sabor donio drugi ovogodišnji rebalans državnog proračuna, financijski “težak” oko tri milijarde kuna.

Kolovoz

1, kolovoza – Stupilo na snagu nekoliko zakona – PDV povećan sa 22 na 23 posto, uveden krizni porez na plaće, mirovine, ostale primitke veće od 3.000 kuna oporezivat će se posebnim porezom po stopi od 2 posto i 4 posto (za iznose veće od 6.000 kuna), itd.

7. kolovoza – Nacionalni zračni prijevoznik Croatia Airlines obilježio 20. godišnjicu osnivanja prve hrvatske zrakoplovne tvrtke Zagreb Airlines, kao preteče Croatia Airlinesu.

31. kolovoza – SSSH podnio Ustavnom sud prijedlog za ocjenu ustavnosti Zakona o posebnom porezu na plaće, mirovine i druge primitke.

Rujan

10. rujna – Deloitte objavio listu 500 najvećih tvrtki u srednjoj Europi – od ukupno 11 hrvatskih kompanija najbolje plasiran koncern Agorokor, na 25. mjestu.

24. rujna – U zagrebačkoj Dubravi otvoren trgovački centar Garden Mall, investicija vrijedna više od 70 milijuna eura u kojoj je otvoreno 500 novih radnih mjesta.

30. rujna – HFP-u stigle samo dvije ponude na natječaj za privatizaciju brodogradilišta – tvrtke More Trogir za Brodotrogir i Adria Mar iz Zagreba za Brodosplit – Brodogradilište specijalnih objekata.

Listopad

6. listopada – U riječkoj luci otvoren pomorsko-putnički terminal, vrijedan 95 milijuna kuna, kao dio projekta Rijeka Gateway.

21. listopada – Uhićeni bivši i sadašnji predsjednik Uprave Podravke Darko Marinac i Zdravko Šestak, članovi Uprave Saša Romac i Josip Pavlović te direktor i suvlasnik varaždinske Fima Grupe Milan Horvat i direktor splitskog SMS-a Srđan Mladinić. Sumnjiči ih se za zlouporabe položaja i ovlasti i za udruživanje za počinjenje kaznenih djela.

30. listopada – Potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Damir Polančec objavio da je podnio ostavku na svoje dužnosti, ustvrdio da je žrtva atmosfere linča, i najavio da neće koristiti imunitet saborskog zastupnika za obranu od optužbi.

Studeni

6. studenog – Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić izjavio da bivši potpredsjednik Vlade Damir Polančec treba objaviti na temelju koje odluke Vlade je prodana Ina i pod kojim uvjetima.

11. studenog – Premijerka Kosor na 17. savjetovanju Hrvatskog društva ekonomista izjavila da se 2010. može očekivati stabiliziranje gospodarstva u zemlji te početak laganog rasta.

11. studenog – Otvoren najveći trgovački centar u Hrvatskoj “Westgate”, kraj Zaprešića, u koji je uloženo 270 milijuna eura, investitora Focus Investa, Braunsberger Holdinga i Plus City-a.

13. studenog – Premijerka Kosor objavila da će Darka Milinovića i Ivana Šukera predložiti za potpredsjednike Vlade, a glavnog direktora HUP-a Đuru Popijača za ministra gospodarstva te da se osniva savjet predsjednice Vlade za gospodarstvo u kojem će biti nekadašnji ministar financija Borislav Škegro, Sandra Švaljek s Ekonomskog instituta i ekonomski stručnjak Željko Lovrinčević.

19. studenog – Hrvatski sabor većinom glasova potvrdio Đuru Popijača za novog ministra gospodarstva, rada i poduzetništva, te za potpredsjednike Vlade ministre zdravstva i financija Darka Milinovića i Ivana Šukera.

21. studenog – Vlada smijenila predsjednika HAC-a Juricu Prskala i dva člana Uprave Marija Lovrinčevića i Ivice Mlinarevića, a za novog predsjednika Uprave predložila Stjepka Bobana. Resorni ministar prometa Božidar Kalmeta izjavio da je razlog smjene loša klima koja se stvorila unutar te javne tvrtke.

Prosinac

2. prosinca – Radnici Pevec grupe štrajkali ispred Pevecovih trgovačkih centara jer zbog vrlo teške situacije u kojoj se taj trgovački lanac nalazi nisu primili plaće za rujan i listopad.

2. prosinca – Položen temeljni kamen i počela gradnja proizvodno skladišnog i poslovnog centra farmaceutske tvrtke PharmaS Luke Rajića u gospodarsko-poslovnoj zoni Mišička u Popovači. Predviđeno razdoblje gradnje 12 do 14 mjeseci, a ukupna planirana ulaganja u tvrtku u idućih četiri do pet godina oko 300 milijuna kuna.

25. prosinca – Čestit Božić i Sretna Nova godina!!!


Napisao

Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Ljudski resursi

Uvijek imajte na umu da vam je cilj postići dogovor. Svakako ne pristajte na prvu ponudu, no pazite a vaše ne u konačnici ne...

Lifestyle

Svijetu ne treba još jedan loš vođa koji negativno utječe na zaposlenike, njihovo zdravlje, klijente i tvrtku.

Lifestyle

Vi ste odgovorni za sebe i morate odlučiti kako ćete živjeti, jer ako nećete vi tada će to učiniti netko drugi za vas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.