Unatoč očekivanjima da bi nakon snažnog rasta cijena dionica u prosincu moglo doći do korekcije, i prošloga su tjedna, već šestoga zaredom, vodeći indeksi porasli.
To se ponajviše zahvaljuje boljim nego što se očekivalo makroekonomskim podacima.
Dobre vijesti s tržišta rada i automobila
Institut za menadžere nabave izvijestio je početkom tjedna da je industrijska aktivnost u SAD-u u prosincu ojačala već 17. mjesec zaredom.
Na jačanje američkog gospodarstva ukazuju i podaci o rastu prodaje automobila u prosincu za 11 posto na godišnjoj razini, a polagano, ali sigurno oporavlja se i tržište rada.
U prosincu je u SAD-u otvoreno 103.000 novih radnih mjesta, što je manje od očekivanih 175.000. No, stopa nezaposlenosti pala je s 9,8 na 9,4 posto, najnižu razinu u godinu i pol dana.
Siječanjski efekt
Analitičari kažu da se rast cijena prošloga tjedna zahvaljuje i tzv. ‘siječanjskom efektu’, kada menadžeri fondova više nisu toliko usmjereni na ‘uljepšavanje portfelja’ nego više na dionice koje smatraju privlačnima.
– Puno je sredstava u gotovini i obveznicama koje bi menadžeri fondova željeli efikasnije uložiti, a u uvjetima jačanja gospodarstva logično je da su dionice vrlo privlačne – objašnjava Stephen Massocca, direktor u tvrtki Wedbush Morgan.
Rast tržišta u prvim danima siječnja daje ohrabrujuće naznake za cijelu godinu.
Prema Stock Trader’s Almanacu, jačanje S&P 500 indeksa u prvom radnom danu siječnja u 74 posto slučajeva završilo je rastom tog indeksa u cijeloj godini.
Podaci iz Almanaha pokazuju i to da je u 73 posto slučajeva, kada je porastao u siječnju, S&P indeks godinu završio s dobitkom.
Rast na europskim burzama
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,44 posto, na 5.984 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 0,47 posto, na 6.947 bodova, a pariški CAC 1,60 posto, na 3.865 bodova.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks prošloga tjedna skočio 3,1 posto, na 10.541 bod, najvišu razinu o osam mjeseci.