Popularni Tehnopark Celje, najomiljenije mjesto zabave i edukacije u regiji, priprema Festival održivosti. Program je bogat i raznolik, a što sve posjetitelji mogu očekivati, otkrila je Andreja Erjavec, direktorica Tehnoparka Celje.
U Tehnoparku Celje od 18. rujna do 8. listopada održat će se Festival održivosti. O čemu se radi?
Osim edukativnog sadržaja, Festival održivosti bit će prepun kreativnosti, umjetnosti i druženja. Na festivalu će biti predstavljeni proizvodi nastali na održiv i kreativan način, a posjetitelji će moći i praktično upoznati načine iskorištavanja otpada kao izvrsnu priliku za razvoj kreativnosti i jačanje STEAM potencijala pojedinca. Sigurni smo da mnogi nakon sudjelovanja na radionicama više neće na svoje rabljene stvari gledati samo kao na otpad, već kao na bezgraničnu mogućnost originalnog stvaranja, poticanja kritičkog mišljenja, kreativnosti, rješavanja problema i poticanja suradnje.
Festival se odvija u sklopu Europskog tjedna održivog razvoja. Zašto je baš održivost u fokusu?
Festival održivosti izvrstan je način za podizanje svijesti o ekološkim i društvenim problemima. Sudionici će moći upoznati različite prakse koje promiču održiviji način života, od smanjenja otpada do energetske učinkovitosti. Sudjelovanje na festivalu održivosti omogućuje nam da doprinesemo boljem svijetu, povežemo se s ljudima sličnih vrijednosti i steknemo praktična znanja o tome kako živjeti održivije.
Jedan od najzanimljivijih događaja svakako će biti Pilotova dnevna soba, showroom u kojem će posjetitelji imati priliku razgledati održive luksuzne komade namještaja nastale restauracijom dijelova zrakoplova. Tko ih potpisuje?
Brend Papa Juliett Aviation Art dolazi iz radionice pilota Primoža Jovanovića. Namještaj je rezultat nevjerojatne vizije i kreativnosti te bogatog inženjerskog znanja i genijalnosti autora. Zrakoplovstvo je za Primoža više od profesije, to je način života. Njegova tehnička sposobnost ogleda se u majstorski dizajniranom namještaju. Prezentacijom želimo pokazati djeci koliko im mogućnosti u životu pruža inženjersko znanje, strast za stvaranjem i vještine rada rukama. U priču je uključena i umjetnica Eva Kraš, inače profesionalna glumica SNG-a Maribor.

Posjetitelji će moći razgledati i multimedijsku izložbu Atmosfere, a očekuje ih i aukcija odjeće te kazališna predstava Kurja Omara. Kojim uzrastima su namijenjeni festivalski sadržaj?
Predstava Kurja omara ukazuje na pretjeranu kupovinu odjeće i modnih dodataka. Kroz duhovit narativ skreće se pozornost na potrošački orijentirano društvo. Naime, pomalo neobičan ormar – kokošji – otvorit će autorica Neža Bojović i to kroz sliku neurotične kokoši i njezine opsjednutosti odjećom (i svim mogućim dodatcima). Kokoš i njezina osobna ispovijest imaju uspone i padove, a završavaju aukcijom na kojoj publika može aktivno sudjelovati i kojom se kokoš oslobađa. Namijenjena je svima, a posebno će se svidjeti muškom dijelu publike jer će nakon predstave u kućnom budžetu sigurno ostati koji euro više.
Koje je radno vrijeme i koliko košta ulaznica?
Radno vrijeme za posjetitelje je od srijede do nedjelje od 10 do 17 sati. Obiteljska ulaznica koštac 29 eura, odrasli plaćaju 12 eura, djeca iznad 6 godina, umirovljenici, studenti, grupe veće od 15 osoba 9 eura, a za djecu do 6 godina ulaz je besplatan.
Osim Festivala održivosti, što još posjetitelji mogu doživjeti u Tehnoparku Celje?
U Tehnoparku Celje postavljeno je 57 interaktivnih eksponata na dvije platforme koje potiču posjetitelje na aktivno sudjelovanje. S pomoću simulatora Birdly® možete doživjeti iskustvo letenja poput ptice; let kontrolirate pomicanjem ruku, a možete čak osjetiti vjetar na licu. Zabavno je svirati svoju omiljenu pjesmu na klaviru ili stajati u mjehuru od sapunice. Također se možete zabaviti gradeći vlastitu kuću i naučiti zakone prirodnih znanosti na različite načine. Zasigurno će vas se dojmiti novitet, kutak s umjetnom inteligencijom (AI). Ovdje doista nikad nije dosadno.
Više o Festivalu održivosti, ali i drugim događanjima u Tehnoparku Celje potražite na njihovim web stranicama.