Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Novosti

Godišnje izvješće

Obveza izrade godišnjeg izvješća proizlazi iz dvaju propisa, i to Zakona o računovodstvu i Zakona o trgovačkim društvima.

Obveza izrade godišnjeg izvješća proizlazi iz dvaju propisa, i to Zakona o računovodstvu i Zakona o trgovačkim društvima.

Uvod

Godišnje izvješće dokument je koji obuhvaća objektivan prikaz razvoja i rezultata poslovanja poduzetnika i njegovog položaja, zajedno s opisom glavnih rizika i neizvjesnosti s kojima se on suočava, te obavijesti o zaštiti okoliša i o radnicima ako je to potrebno za razumijevanje razvoja, rezultata poslovanja poduzetnika i njegova položaja. Godišnje izvješće sastavlja se na hrvatskom jeziku, pri čemu se vrijednosti iskazuju u kunama, te se predaje u sudski registar putem FINA-e.

Obveza izrade godišnjeg izvješća proizlazi iz dvaju propisa, i to Zakona o računovodstvu i Zakona o trgovačkim društvima.

Obveznici izrade godišnjeg izvješća

Obveznici izrade godišnjeg izvješća su srednji i veliki poduzetnici. To se odnosi na društva s ograničenom odgovornošću (d.o.o.) koja su klasificirana na taj način te društva s ograničenom odgovornošću koja su osnovana na pojednostavljen način (j.d.o.o.). Mali poduzetnici nisu dužni izraditi godišnje izvješće, no ukoliko su imali tijekom godine za koju se radi izvješće otkup vlastitih dionica, takvu informaciju obvezni su navesti u bilješkama uz financijske izvještaje.

Klasifikacija poduzetnika

Poduzetnici se razvrstavaju na male, srednje i velike ovisno o pokazateljima utvrđenim na posljednji dan poslovne godine koja prethodi poslovnoj godini za koju se sastavljaju financijski izvještaji, i to prema:

• svoti ukupne aktve
• svoti prihoda
• prosječnom broju zaposlenih tijekom poslovne godine.

Malim se poduzetnikom u 2013. godini smatraju oni poduzetnici koji u 2012. godini ne prelaze 2 od navedena 3 kriterija:

Srednji poduzetnici su oni koji prelaze 2 od 3 prethodno navedena kriterija, ali ne prelaze 2 od 3 sljedeća kriterija:

Velikim poduzetnicima smatraju se svi oni koji premaše 2 od 3 prethodno navedena kriterija.

Također, velikim poduzetnicima smatraju se i banke, štedne banke, stambene štedionice, institucije za e-novac, društva za osiguranje, leasing društva, društva za upravljanje investicijskim fondovima i zasebna imovina bez pravne osobnosti kojom oni upravljaju, društva za upravljanje investicijskim fondovima i imovina investicijskih fondova s pravnom osobnosti, društva za upravljanje obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima i zasebna imovina kojom oni upravljaju te mirovinska osiguravanjuća društva.

Sadržaj godišnjeg izvješća

Godišnje izvješće mora sadržavati:

1. Sve značajne događaje nakon kraja poslovne godine
2. Vjerojatan budući razvoj društva
3. Aktivnosti istraživanja i razvoja
4. Informacije o otkupu vlastitih dionica
5. Postojanje podružnica društva
6. Koje financijske instrumente koristi ako je to značajno za procjenu financijskog položaja i uspješnosti poslovanja
7. Ciljeve i politike društva vezane za upravljanje financijskim rizicima, zajedno s politikom zaštite svake značajnije vrste prognozirane transakcije za koju se koristi zaštita
8. Izloženost društva cjenovnom riziku, kreditnom riziku, riziku likvidnosti i riziku novčanog toka

– Cjenovni rizik je rizik promjene cijena sirovina i materijala, odnosno usluga. Tri su vrste cjenovnog rizika: valutni, kamatni i tržišni. Tržišni rizik je rizik od gubitaka zbog promjene cijena robe, valuta i financijskih instrumenata ili promjena kamatnih stopa. Valutni rizik je rizik da će neka valuta imati manju ili veću vrijednost na tržištu u budućnosti. Ovaj rizik ugrožava sva društva koja su poslovanjem povezana s inozemstvom. Kamatni rizik jedan je od ključnih financijskih (tržišnih) rizika za banke.

– Kreditni rizik je opasnost da se uložena sredstva neće vratiti, odnosno da se neće vratiti planiranom dinamikom.

– Rizik likvidnosti i rizik novčanog toka definira se kao opasnost od neusklađene dospjelosti sredstava i obveza prema izvorima sredstava u trgovačkim društvima, što za posljedicu ima teškoće s likvidnošću. Rizik likvidnosti rizik je gubitka zbog nemogućnosti ispunjenja dospjelih obveza.

Osim ovih obveznih elemenata, godišnje izvješće velikih poduzetnika i poduzetnika čije su dionice ili dužnički vrijednosni papiri uvršteni na organizirano tržište vrijednosnih papira mora sadržavati i prikaz pravila korporativnog upravljanja.

Konsolidirano godišnje izvješće

Konsolidirano godišnje izvješće treba imati sve elemente koji su prethodno navedeni za godišnje izvješće, te dodatno i sljedeće informacije:

– broj i nominalnu svotu dionica, a ako su izdane dionice bez nominalne svote, tada knjigovodstvenu vrijednost svih dionica vladajućeg društva koje drži ono samo, o njemu ovisna društva ili osoba koja djeluje u svoje ime, a za račun tih društava,

– opis glavnih obilježja unutarnjeg nadzora povezanih društava i sustava upravljanja rizicima u odnosu na postupak pripremanja i izrade konsolidiranih financijskih izvješća kada se s vrijednosnim papirima nekog društva trguje na uređenom tržištu vrijednosnih papira.

Kada se podnošenje konsolidiranog godišnjeg izvješća zahtijeva uz podnošenje godišnjeg izvješća o stanju društva, tada se ta dva izvješća mogu podnijeti kao jedno izvješće.

Rokovi za izradu i javnu objavu godišnjeg izvješća

Godišnje izvješće mora biti dostupno javnosti. Dostavlja se FINA-i na papiru ili u e-obliku, a potom se predaje u sudski registar putem FINA-e.

• 31.03. – rok za predaju godišnjeg izvješća u FINA-u za statističke potrebe i potrebe javne objave
• 30.06. – rok za predaju financijskih izvještaja i godišnjeg izvješća ukoliko su do 31.03. predani obvezni izvještaji samo za statističke potrebe
• 30.09. – rok za javnu objavu konsolidiranog godišnjeg izvješća

Zaključak

Godišnje izvješće je izvješće čiju izradu propisuju ZOR i ZTD. Forma (izgled) godišnjeg izvješća nije propisana, već su propisani obvezni elementi, tj. informacije koje bi trebale biti obuhvaćene u godišnjem izvješću. Svi srednji i veliki poduzetnici obvezni su izrađivati godišnje izvješće i javno ga objavljivati. Mali poduzetnici nisu obvezni izrađivati godišnje izvješće, a ukoliko su tijekom godine imali otkup vlastitih dionica, obvezni su takvu informaciju objaviti u bilješkama uz financijske izvještaje.

Godišnje izvješće sastavlja se na hrvatskom jeziku, a vrijednosti se iskazuju u kunama. Čuva se u izvorniku, i to 11 godina od posljednjeg dana poslovne godine za koju je sastavljeno.

____________________________________________

Mazars Cinotti Audit, Mazars Cinotti Consulting i Mazars Cinotti Accounting su specijalizirana društva koja počivaju na principima profesionalnosti, te pružanja vrijednosti za novac našim klijentima.

Društva Mazars Cinotti su specijalizirana za pružanje revizijskih, poreznih, financijskih te računovodstveno – knjigovodstvenih usluga. Pokrivamo cijeli spektar usluga s navedenih područja te za iste posjedujemo potrebne licence te višegodišnje međunarodno i domaće iskustvo. Mazars Cinotti društva su članovi Mazars grupe. Mazars je međunarodna, neovisna organizacija specijalizirana u područjima poreza, revizije, računovodstva te pravnog i poslovnog savjetovanja (www.mazars.hr i www.mazars.com).

Tekstovi su informativnog karaktera te se isti ne bi trebali koristi za donošenje poslovnih odluka.


Napisao

Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Ljudski resursi

Uvijek imajte na umu da vam je cilj postići dogovor. Svakako ne pristajte na prvu ponudu, no pazite a vaše ne u konačnici ne...

Lifestyle

Svijetu ne treba još jedan loš vođa koji negativno utječe na zaposlenike, njihovo zdravlje, klijente i tvrtku.

Lifestyle

Vi ste odgovorni za sebe i morate odlučiti kako ćete živjeti, jer ako nećete vi tada će to učiniti netko drugi za vas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.