Pet makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekivalo je realni rast potrošnje u lipnju u odnosu na isti mjesec prošle godine između 0,5 i 2,5 posto. U prosjeku, očekivali su rast od 1,4 posto.
Ponašanje potrošača ovisi o tržištu rada
Usporedbe radi, promet od trgovine na malo, u svibnju je nominalno porastao za 4,3, a realno za 1,0 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine.
– Godišnja stopa rasta posljedica je baznog učinka budući da je u lipnju prošle godine maloprodaja pala za 1,5 posto godišnje. Nadalje, rastu trgovine na malo vjerojatno je pridonijela i potrošnja turista s obzirom na razmjerno snažan rast fizičkih pokazatelja u turizmu. Međutim, iako od srpnja prošle godine, s izuzetkom ožujka ove godine, trgovina na malo konstantno bilježi realne godišnje stope rasta, o oporavku još ne možemo govoriti s obzirom da su stope rasta vrlo blage i da je tome prethodilo dugo razdoblje konstantnog i razmjerno visokog pada – ističu iz Direkcije za ekonomska istraživanja Raiffeisen Consultinga.
Osim toga, dodaju, ponašanje potrošača determinirano je kretanjima na tržištu rada, koja su, unatoč sezonskom zapošljavanju, i dalje relativno nepovoljna, budući da snažnije zapošljavanje izostaje.
Ove godine neće biti velikog skoka potrošnje
– Zatim, treba uzeti u obzir i kretanje cijena na svjetskim tržištima. Naime, nominalni indeksi prometa od trgovine na malo po trgovačkim strukturama u prvih pet mjeseci ove godine pokazuju da je rast maloprodaje uglavnom predvođen strukturama kod kojih je zabilježen razmjerno snažan rast cijena – motorna goriva i maziva, prehrambeni proizvodi, duhanski proizvodi. Tijekom srpnja i kolovoza očekujemo nešto intenzivniji rast prometa od trgovine na malo zbog očekivanog rasta broja dolazaka i noćenja turista – navode iz te direkcije.
Međutim, kako ocjenjuju, u ovoj godini teško je očekivati uzlet maloprodaje zbog neizvjesnosti stanovništva u pogledu brzine gospodarskog oporavka, a posljedično i tržišta rada, što će podržavati potrošački pesimizam.
– Stopa rasta od 2 posto, koju očekujemo na razini cijele godine, svakako je preslaba u usporedbi s padom u prethodnim godinama. Preduvjet za zamjetniji oporavak trgovine na malo je oporavak tržišta rada – zaključuju u Direkcije za ekonomska istraživanja Raiffeisen Consultinga.
