Lokalne akcijske grupe (LAG) su partnerstvo predstavnika javnog, gospodarskog i civilnog sektora određenog ruralnog područja osnovano u cilju izrade i provedbe lokalne razvojne strategije tog područja. LAG predstavlja ruralno područje s više od 5.000, a manje od 150.000 stanovnika te obuhvaća jasno definirano i zemljopisno kontinuirano područje te stanovnike jednog ili više naselja, unutar dvije ili više jedinica lokalne samouprave.
Kako je priopćeno iz Agencije, LAG-u Vallis Colapis, koji obuhvaća devet ruralnih gradova i općina na sjeveru Karlovačke županije, Agencija je isplatila 22,9 tisuća, a LAG-u Posavina, na području pet općina zapadne Brodsko-posavske županije, 20,1 tisuću kuna.
LAG-u Međimurski doli i bregi, koji okuplja predstavnike javnog, gospodarskog i civilnog sektora s područja osam općina zapadnog dijela Međimurske županije, isplaćeno je 8,6 tisuća kuna, a LAG-u Istočna Istra (ruralna područja pet općina istočne Istre) 39,5 tisuća kuna.
Za LAG koji pokriva područje gradova Lipik, Pakrac i Novska, pod imenom Zeleni Trokut, isplaćeno je 28,9 tisuća kuna, dok je LAG-u Karašica, koji obuhvaća 15 jedinica lokalne samouprave u Osječko-baranjskoj županiji, isplaćeno 12,1 tisuća kuna, a LAG-u Baranja (Beli Manastir i osam općina Baranje) 7,3 tisuće kuna.
Lokalnim akcijskim grupama (LAG), navode iz Agencije, Europska unija sufinancira izradu studija za područje LAG-a, usavršavanje i obrazovanje zaposlenika, volontera te članova LAG-a, izradu promidžbenih materijala, organizaciju promotivno-promidžbenih događaja, radionica, seminara i studijskih putovanja za članove i stanovnike LAG-a, plaće za zaposlenike LAG-a, najam ureda i režijske troškove ureda LAG-a te uredsku i računalnu opremu. Za te troškove LAG-ovima se može odobriti maksimalni iznos od 450.000 kuna godišnje.
Agencija je do sada sklopila ugovore o dodjeli sredstava iz IPARD programa za sufinanciranje trideset LAG-ova u ukupnom iznosu od 27 milijuna kuna.