Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Izdvojeno

Izrađujete godišnje izvještaje – pripazite na manjkove (I.dio)

Manjkovi zaliha su dosta bitno područje unutar poslovanja svakog društva. Neovisno od činjenice kojom granom se društvo bavilo (osim pružanja usluga), ako društvo ima zalihe, obično ima i manjkove.

Manjkovi zaliha su dosta bitno područje unutar poslovanja svakog društva. Neovisno od činjenice kojom granom se društvo bavilo (osim pružanja usluga), ako društvo ima zalihe, obično ima i manjkove.

Međutim, čak i ako se društvo ne bavi prodajom nekog proizvoda te ne posjeduje zalihe, isto može imati manjkove na ostaloj imovini. Opisi i napomene koje ćemo pružiti u nastavku prvenstveno se odnose na manjkove zaliha, ali se u pojedinim slučajevima odnose i na manjkove ostale imovine.

Pitanje manjkova uređeno je Zakonom i Pravilnikom o porezu na dobit, Pravilnikom o porezu na dodanu vrijednost i Zakonom o porezu na dohodak. Sama činjenica da je jedno područje regulirano s tri porezna zakona (svakim s pojedinog aspekta), ukazuje na činjenicu da bi „pitanje manjkova“ trebalo zanimati svakog računovođu, financijskog direktora, kao i vlasnika društva.

Da vas ne bi zamarali kopiranjem zakonski odredbi, pokušat ćemo navedenu problematiku objasniti na primjerima, a u nastavku možete pronaći tablicu koja sumira zakonske odredbe.

Odluka HGK – Sažetak

Pod odlukom HGK se najčešće podrazumijeva Odluka o dopuštenom manjku s naslova kala, rastepa, kvara i loma na proizvodima u trgovini (za pravne osobe).

Navedena odluka propisuje postotke dopuštenih manjkove za približno 100 najčešćih skupina proizvoda koji se prodaju u trgovini. Nadalje, odluka propisuje postotke za skupine „ostalo“ koje se ponekad koriste dosta slobodno. Sam dopušteni manjak se računa primjenom postotka propisanog odlukom, na količinu prodanih proizvoda u obračunskom razdoblju, te se manjak dobiva kao nabavna vrijednost * dopušteni % od prodaje.

Kao što vidite iznad, pitanje manjkova je, u odnosu na neka druga područja dosta precizno definirano. Kako Vam ne bi izazivali „pomutnju“, idemo prikazati što se sve može dogoditi s manjkovima.

U sljedećem nastavku pročitajte koje probleme susrećemo u praksi

O autoru teksta:

Andrija Garofulić je prve godine svoje poslovne karijere proveo je u revizorskoj kući KPMG na poslovima računovodstva i poreznog savjetovanja. Tokom rada u računovodstvenom odjelu KPMG-u, bio je zadužen za sveukupno poslovanje nekoliko klijenata te povezane računovodstvene procedure. U poreznom odjelu KPMG-a bavio se poslovima poreznog savjetovanja, poreznih nadzora u sklopu revizije te izradom studija o transfernim cijenama. Od zaposlenja u Cinotti savjetovanju d.o.o. bavi se prvenstveno poreznim pregledima, poreznim savjetovanjem, te transfernim cijenama. Kao popratne aktivnosti ističemo procjene društava, reviziju statusnih promjene te povremeno računovodstveno savjetovanje klijenata.

Andrija trenutno polaže ispite za stjecanje certifikata za ovlaštenog računovođu Velike Britanije (ACCA).


Napisao

Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Ljudski resursi

Uvijek imajte na umu da vam je cilj postići dogovor. Svakako ne pristajte na prvu ponudu, no pazite a vaše ne u konačnici ne...

Lifestyle

Svijetu ne treba još jedan loš vođa koji negativno utječe na zaposlenike, njihovo zdravlje, klijente i tvrtku.

Lifestyle

Vi ste odgovorni za sebe i morate odlučiti kako ćete živjeti, jer ako nećete vi tada će to učiniti netko drugi za vas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.