Pojam, vrste i sadržaj financijskih izvještaja
Financijsko izvještavanje predstavlja završni korak u računovodstvenom procesu.Financijski izvještaji sastavljaju se na kraju poslovne godine, a koji moraju pružiti istinit i objektivan prikaz financijskog položaja i uspješnosti poslovanja poduzetnika.
Prema Zakonu o računovodstvu, temeljni godišnji financijski izvještaji su:
1. bilanca,
2. račun dobiti i gubitka,
3. izvještaj o novčanom tijeku,
4. izvještaj o promjenama kapitala i
5. bilješke uz financijske izvještaje.
Cilj financijskih izvještaja je da oni moraju zadovoljavati informacijske potrebe korisnika financijskih izvještaja, tj. ponajprije donositelja odluka.
Svrhu financijskih izvještaja je korisnicima učiniti informacije dostupne o financijskom položaju, uspješnosti i novčanom tijeku društva za godišnje poslovanje. Dobivene informacije korisnici rabe za donošenje odluka o daljnjim odnosima s društvom.
Pojam i značenje analize financijskih izvještaja
Analiza financijskih izvještaja je orijentirana na vrijednosne ili novčane podatke i informacije i u uskoj je svezi s financijskih upravljanjem, upravljačkim računovodstvom i financijskim računovodstvom.
Da bi financijski izvještaji ispunili navedene ciljeve i svrhu moraju biti objektivni i realni, što se osigurava njihovom revizijom, koju provode neovisni revizori. Osim pretpostavljene realnosti i objektivnosti, financijski izvještaji trebaju se pripremiti i staviti na raspolaganje pravodobno kako bi se ispunili utvrđeni ciljevi i svrha izvještavanja.
1.1. Pokazatelji analize financijskih izvještaja
Pokazatelji analize financijskih izvještaja, koji se temelje na analizi bilance i računa dobiti i gubitka, uobičajeno se klasificiraju na sljedeći način:
1. Pokazatelje likvidnosti – pokazuju sposobnost poduzeća da podmiri svoje dospjele kratkoročne obveze.
2. Pokazatelji zaduženosti – pokazuju u kojoj mjeri se poduzeće financira iz tuđih izvora sredstava.
3. Pokazatelji aktivnosti – pokazuju uspješnost upotrebe raspoloživih resursa.
4. Pokazatelji ekonomičnosti – pokazuju odnos iskazanih prihoda i rashoda, odnosno koliko se prihoda ostvari po jedinici rashoda.
5. Pokazatelji profitabilnosti – pokazuju sposobnost povrata uložene imovine i vlastitog kapitala.
6. Pokazatelji investiranja – pokazuju uspješnost ulaganja u redovne dionice.
Kako bi stekli jasniju sliku o uspješnosti poslovanja i financijskom stanju poduzetnika, prilikom financijske analize poželjno je raspolagati s financijskim pokazateljima kroz više obračunskih razdoblja. Međutim, također treba staviti naglasak na odnos ostvarenih pokazatelja i planiranih, te, usporediti ih sa prosjekom gospodarstva, te, prosjekom konkurenata na tržištu. Za pravilnu interpretaciju pokazatelja i ocjenu poslovanja i financijskog stanja društva neophodno je poznavati i teorijski poželjne veličine, uz uvažavanje posebnosti pojedine djelatnosti.
Temeljni kriterij dobrog poslovanja su kriterij sigurnosti i kriterij uspješnosti.
– Pokazatelji likvidnosti, zaduženosti i aktivnosti- pokazatelji sigurnosti poslovanja
– Pokazatelji ekonomičnosti, profitabilnosti, investiranja i aktivnosti – pokazatelji uspješnosti poslovanja.
Objasnit ćemo izračun najvažnijih pokazatelja i njihovo tumačenje:
Koeficijent trenutne likvidnosti: pokazuje kolika je pokrivenostkratkoročnih obveza likvidnom kratkotrajnom imovinom, odnosnono včanim sredstvima. Smatra se da ovaj koeficijent ne bi trebao bitimanji od 0,10, odnosno 10%. ( novac / kratkoročne obveze)
Koeficijent zaduženosti nam govori o odnosu duga i imovine. U pravilu bi vrijednost koeficijenta zaduženosti trebala biti 50% (0,5) ili manja.(uk obveze/uk. imovina)
Pokazatelji aktivnosti poznati su i kao koeficijenti obrtaja; općenito pravilo govori kako je bolje da je koeficijent obrta što veći broj, tj. da je vrijeme vezivanja ukupne i pojedinih vrsta imovine što kraće.
Koeficijent obrtaja ukupne imovine (ukupni prihod / ukupna imovina)
Koeficijent obrtaja potraživanja (prihod od prodaje / potraživanja)
Trajanje naplate potraživanja u danima =365 dana/Koeficijent obrta potraživanja
Pokazatelji ekonomičnosti izračunavaju se na temelju računa dobiti i gubitka. Mjere odnos prihoda i rashoda i pokazuju koliko se prihoda ostvari po jedinici rashoda. Ukoliko je vrijednost pokazatelja ekonomičnosti manja od 1, to znači da poduzeće posluje s gubitkom.
Ekonomičnost ukupnog poslovanja (Ukupni prihodi / ukupni rashodi)
Pokazatelji profitabilnosti su odnosi koji povezuju profit s prihodima iz prodaje i investicijama, a ukupno promatrani pokazuju ukupnu učinkovitost poslovanja poduzeća.
EBITDA marža ( (poslovni prihodi – poslovni rashodi) + amortizacija/poslovni prihodi)
Rentabilnost vlastitog kapitala(ROE) (neto dobit / vlastiti kapital)
Koeficijent financijske stabilnosti treba biti manji od 1 jer se iz dijela dugoročnih izvora mora financirati kratkotrajna imovina (npr. zalihe). Ako je veći od 1 znači da je dugotrajna imovina financirana iz kratkoročnih izvora. (dug. imovina/(kapital+dug.obveze)
Pokazatelji investiranja služe za mjerenje uspješnosti ulaganja uredovne (obične) dionice poduzeća. Za izračunavanje ovih pokazatelja, osim podataka iz financijskih izvještaja, potrebni su i podaci o dionicama, posebice o broju i tržišnoj vrijednosti dionica.
Dobit po dionici (EPS) neto dobit / broj dionica
Dividenda po dionici (DPS) dio neto dobiti za dividende/broj dionica
_______________________________________
Mazars Cinotti Audit, Mazars Cinotti Consulting i Mazars Cinotti Accounting su specijalizirana društva koja počivaju na principima profesionalnosti, te pružanja vrijednosti za novac našim klijentima.
Društva Mazars Cinotti su specijalizirana za pružanje revizijskih, poreznih, financijskih te računovodstveno – knjigovodstvenih usluga. Pokrivamo cijeli spektar usluga s navedenih područja te za iste posjedujemo potrebne licence te višegodišnje međunarodno i domaće iskustvo. Mazars Cinotti društva su članovi Mazars grupe. Mazars je međunarodna, neovisna organizacija specijalizirana u područjima poreza, revizije, računovodstva te pravnog i poslovnog savjetovanja (www.mazars.hr i www.mazars.com).
Tekstovi su informativnog karaktera te se isti ne bi trebali koristi za donošenje poslovnih odluka.