Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Osobne financije

Karijeru mladi pokušavaju ostvariti odmah nakon fakulteta, i to u Hrvatskoj!

Sve manje mladih radi za vrijeme fakulteta, ali posao ipak traže odmah po završetku studiranja. Istraživanjem o profesionalnim očekivanjima mladih koje je proveo portal MojPosao u sklopu 8. hrvatskog Dana Karijera tijekom svibnja nastojalo se saznati nešto više o ciljevima i preferencijama mladih nakon završenog studija. Rezultati su uspoređeni s rezultatima istih istraživanja provedenih u studenom 2007. te u studenom 2008.

Sve manje mladih radi za vrijeme fakulteta, ali posao ipak traže odmah po završetku studiranja. Istraživanjem o profesionalnim očekivanjima mladih koje je proveo portal MojPosao u sklopu 8. hrvatskog Dana Karijera tijekom svibnja nastojalo se saznati nešto više o ciljevima i preferencijama mladih nakon završenog studija. Rezultati su uspoređeni s rezultatima istih istraživanja provedenih u studenom 2007. te u studenom 2008.

Doma je najljepše

Kao i kod prošlogodišnjih istraživanja, veliku većinu sudionika činili su studenti (91 posto), među kojima su najzastupljeniji bili studenti Ekonomskog fakulteta (30 posto). Istraživanju su pristupili prvenstveno apsolventi, te studenti treće, odnosno pete godine.

Većina bi ih radije ostala i radila u Hrvatskoj nego otišli u inozemstvo.

Trećina ispitanika točno zna što želi raditi, iz čega se može zaključiti kako mladi sve više postaju svjesni mogućnosti koje im se pružaju, te pokazuju sve više interesa za svoje buduće radno mjesto.

No, većina ispitanika- 61 posto ipak još uvijek nije sigurna što točno želi raditi, iako imaju neku predodžbu o tome.

Napredovanje u firmi i doškolovanje prioriteti

U razdoblju od tri godine nakon diplome, većina ispitanika si je kao cilj postavila zapošljavanje, zatim napredovanje u tvrtki te upisivanje poslijediplomskog studija. Kao ciljeve naveli još i odrađivanje stručne prakse i zapošljavanje, odnosno promjenu nekoliko različitih poslova.

Većina smatra da je najbolje vrijeme za pronalazak stalnog posla odmah nakon diplome- 60 posto i da ga treba pronaći još za vrijeme studiranja smatra trećina ispitanika, a svega šest posto misli da je najbolje vrijeme za pronalazak posla nekoliko mjeseci nakon diplome.

Razlika u odnosu na prošla istraživanja pokazuje kako ove godine manji broj ispitanika smatra kako je posao potrebno pronaći još za vrijeme studiranja, što je vjerojatno posljedica većeg broja fakultetskih obveza uslijed uvođenja Bolonjskog procesa te studenti sad uglavnom smatraju kako bi posao trebali tražiti tek po završetku studija.

Najveći broj ispitanika- 59 posto očekuje kako će u potragu za zaposlenjem morati utrošiti jedan do tri mjeseca. Dok njih 12 posto očekuju da će ga pronaći za manje od mjesec dana, a 21 posto očekuje potragu dulju od tri mjeseca.

Unatoč nepovoljnoj gospodarskoj situaciji, 3/4 ispitanika ipak smatra kako se posao može naći i bez „veza”, dok je 1/4 ispitanika pesimistična i smatra kako se posao može naći isključivo „preko veze”.

Fakultetsko obrazovanje kao odskočna daska

Kao i prethodnih godina, većina smatra kako je završen fakultet ključan faktor kod pronalaska kvalitetnog zaposlenja, dok s druge strane njih 41 posto drži da se kvalitetno zaposlenje može naći i bez završenog fakulteta.

No, ispitanici smatraju i kako završeni fakultet nije jedini preduvjet za pronalazak kvalitetnog posla, već je važno i koji fakultet pojedinac završi. Tako njih 74 posto smatra kako se s određenim fakultetima može lakše doći do zaposlenja nego sa nekim drugim. U najvećoj mjeri kao primjer navode FER, Ekonomski fakultet, Građevinski, Medicinski te Fakultet strojarstva i brodogradnje.

Do informacija o poslovima koji se nude u najvećoj mjeri dolaze putem internet portala- čak 94 posto te preko svojih prijatelja i poznanika- 58 posto, odnosno oglasa u novinama – 48 posto.

Fakultet kao takav koristi samo 27 posto, dok se na HZZ-u informira 31 posto. Na raznim sajmovima karijera o mogućem poslu informira se 42 posto ispitanika, dok je na taj način do informacija prošle godine dolazilo tek 22 posto.

Kad se radi o očekivanjima koja imaju prema poslodavcima, ispitanici misle kako poslodavci kod zaposlenika najviše cijene njihovu motiviranost, komunikativnost, radno iskustvo te znanje stranih jezika. Zatim informatičku pismenost i stručnu spremu.


Napisao

Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Ljudski resursi

Uvijek imajte na umu da vam je cilj postići dogovor. Svakako ne pristajte na prvu ponudu, no pazite a vaše ne u konačnici ne...

Lifestyle

Svijetu ne treba još jedan loš vođa koji negativno utječe na zaposlenike, njihovo zdravlje, klijente i tvrtku.

Lifestyle

Vi ste odgovorni za sebe i morate odlučiti kako ćete živjeti, jer ako nećete vi tada će to učiniti netko drugi za vas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.