Naime, studija pokazuje da parneri koji zajednički ulažu na temelju sličnih im karakteristika i znanja u većini slučajeva uspijevaju u svojim projektima, dok partneri koji ulažu samo na temelju bliskosti, prijateljstva te istih spolnih ili etničkih karakteristika vrlo često zakažu.
Ista studija, želi dokazati da će se ljudi prije povezati sa osobama s kojima dijele iste osobine i sklonosti, no zajednički rad takvih osoba vrlo često povrijedi produktivnost.
Autori studije „Cijena prijateljstva“, Paul Gompers, Vladimir Mukharlyamov i Yuhai Xuan proučavali su više od 3500 partnerskih poduhvata od 1975 do 2003 godine i došli do jedinstvenog zaključka da „ulagači – prijatelji“ podbace u čak 25 posto slučajeva.
Uspješna partnerstva kolega s fakulteta
Studija je također pokazala da pokazala da će partneri u 20,5 posto slučajeva više uspjeti ukoliko su diplomirali na istom sveučilištu te da su šanse za uspjeh pothvata još 22,8 posto veće ukoliko pripadaju istoj manjinskoj skupini unutar Sjedinjenih Američkih Država.
Istraživači tvrde da se „tamna strana“ suradnje između bliskih prijatelja nalazi u činjenica da će osobe koje jednako razmišljaju znatno teže donijeti ozbiljne poslovne odluke zbog manjka vještina i iskustva koje imaju dvije „potpuno različite“ osobe.
„Ne možete se prepustiti glupostima sa starim prijateljima ukoliko ulažete zajedno“, zaključili su Gompers, Mukharlyamov i Xuan.