Omjer ponude i potražnje, niske kamatne stope na štednju, poskupljenja građevinskog materijala i radne snage, dostupniji krediti i povoljnije kamate – samo su neki od razloga rasta potražnje za nekretninama, odnosno rasta njihovih cijena.
No, postoje područja koja su gotovo imuna na sve navedeno. Dok je interes inozemnih kupaca koncentriran na Jadran, a domaćih uglavnom na Zagreb, za nekretnine u istočnoj Hrvatskoj, izuzev onih u većim gradovima, interes nije pretjerano velik, a paralelno s tim i njihove cijene na oglasniku Crozilla ne dosežu zavidne visine.
Osim za stanovanje, nekretnine se danas kupuju i kao investicija, pa umjesto da novac drže na bankovnim računima, mnogi Hrvati danas kupuju stanove i kuće kako bi ih potom dali u najam od kojeg imaju dodatan prihod. Ipak, nisu svi dijelovi zemlje jednako traženi.
U potrazi za boljom budućnosti mladi uglavnom napuštaju slavonska sela, pa kada pomislimo na to područje uglavnom nam sinu slike praznih kuća i starijeg stanovništva.
„Stambeni objekti u nerazvijenim područjima ne kupuju se kao investicija. Nekretnine u manjim mjestima na istočnom dijelu Hrvatske manje su atraktivne jer u ovom trenutku naprosto ne mogu donijeti zaradu od iznajmljivanja, a uz to je i neizvjesno koliko će se to područje razvijati u bližoj ili daljnjoj budućnosti stoga je, financijski gledano, upitno koliko se isplati investirati u nekretnine na takvim područjima bez obzira na njihove niske cijene.“ – rekao je Mladen Matijević regionalni direktor tvrtke Indomio d.o.o. koja drži mrežu portala za nekretnine. Dodao je kako tamošnje nekretnine uglavnom kupuju mlade obitelji koje žele ostati živjeti na tom području.
Kuće već od 10.000 eura
Manja mjesta na istočnom dijelu Hrvatske poznata su po jeftinim nekretninama, a početne vrijednosti tamošnjih kuća na oglasniku Crozilla trenutno se kreću već od oko 10.000 eura.
Gledamo li cijene kvadratnog metra, stanovi dosežu više vrijednosti nego kuće, što i nije iznenađujuće budući da su uglavnom smješteni u urbanim sredinama, odnosno na boljim lokacijama no kuće.
Na području Požeško-slavonske županije prosječna tražena cijena kvadrata kuće, s uključenom okućnicom i drugim objektima koji se nalaze na predmetnoj parceli, iznosi tek nešto više od 500 eura.
U Lipiku ili Požegi, atraktivnijim kućama vrijednosti sežu do iznosa od oko 250.000 eura. S druge, pak, strane, u Pakracu ili Lipiku početne se vrijednosti kuća kreću tek od oko 10.000 eura.
U Brodsko-posavskoj županiji u kojoj se za kvadratni metar kuće trenutno u prosjeku traži oko 630 eura, ukupne cijene kuća se kreću već od oko 9.000 eura za koliko se trenutno na Crozilli može pronaći objekt na području Nove Gradiške.
Najviše vrijednosti u toj županiji zabilježene su u Slavonskom Brodu gdje se za kvadrat u prosjeku traži oko 800 eura, a kuće se prodaju po cijenama od oko 40.000 eura pa do desetak puta viših vrijednosti.
Kuće u Osječko-baranjskoj županiji na Crozili se mogu pronaći već od oko 9.000 eura na više. Za kvadrat kuće u prosjeku se traži oko 670 eura, a za kvadratni metar stanova dvostruko više.
Jedan od najtraženijih gradova za kupnju nekretnina nalazi se upravo u ovoj županiji, a riječ je o Osijeku u kojem se stambeni objekti na atraktivnim lokacijama, pod uvjetom da su oglašavani po realnim cijenama prodaju „brzinom svjetlosti“. „Nekada su prosječne cijene tamošnjih stanova bile niže od 1000 eura po kvadratu, a u ovom su trenutku na Crozilli oglašavani po prosječnoj cijeni nešto višoj od oko 1350 eura za kvadrat.“ – rekao je Matijević.
Na manje atraktivnim lokacijama u Osijeku kuće se prodaju po cijenama od oko 15.000 eura, no gornje granice penju im se do iznosa i od nekoliko stotina tisuća eura.
Matijević napominje da najjeftinije kuće, s cijenom od 10.000-20.000 eura, obično zahtijevaju ili opsežnu adaptaciju ili čak i rušenje, pa je kod takvih nekretnina nerijetko i samo zemljište atraktivnije od izgrađenog objekta.