Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Izdvojeno

Libija nakon 100 dana bombardiranja – koliko će trajati rat?

Pat pozicija Gadafijevih snaga s jedne i pobunjenika potpomognutih NATO-ovim zrakoplovima s druge strane broji stoti dan. U ratu koji neki nazivaju interesnim ratom za naftu, drugi demokratskim oslobođenjem, najveću cijenu plaćaju civili. Što se uopće promijenilo u posljednjih 100 dana?

Pat pozicija Gadafijevih snaga s jedne i pobunjenika potpomognutih NATO-ovim zrakoplovima s druge strane broji stoti dan. U ratu koji neki nazivaju interesnim ratom za naftu, drugi demokratskim oslobođenjem, najveću cijenu plaćaju civili. Što se uopće promijenilo u posljednjih 100 dana?

Vojske stoje, civili ginu

Zrakoplovi NATO-a dnevno gađaju pedesetak ciljeva – oko Tripolija i Misrate na zapadu, Brege na istoku te planinama Nafusa na jugu glavnog grada. Ali prvotni udar NATO-a koji je odbio Gadafijeve trupe od pobunjeničkih uporišta nije preokrenuo tijek rata. Slabo trenirani i opremljeni pobunjenici teško pobjeđuju Gadafijevu vojsku: kontinuirane uspjehe pobunjenici bilježe jedino u brdima Nafuse.

Unatoč prvotnom razočarenju NATO-vim angažmanom Libijci i dalje složno podržavaju zapadnjačke vojne udare. Smatraju kako je NATO spriječio najžešće napade dobro organizirane Gadafijeve vojske i zrakoplovstva nakon kojih bi uslijedio masakr svih koji su se suprotstavili režimu. Ipak, NATO ne uspijeva okončati sukob. Civilne žrtve sve su brojnije, a uz svaku smrt dolaze optuživanja suprotnih strana. Nezavisni mediji optužuju SAD, Francusku i Italiju kako se ne bi toliko brinuli za demokratičnost Libije da njene pustinje nisu pune nafte.

Što s Gadafijem?

Sve strane, uključujući i zapadne diplomate, svi se slažu u jednom – Gadafijeva sudbina ključni je moment sukoba. Za neke Libijce on je i dalje „Vođa revolucije“, drugi u njemu vide zločinca. Mnogi političari (među njima i Stjepan Mesić) bezuspješno su se nudili moderatori sukoba. Politička realnost jest – rat je otišao predaleko i mnoge žrtve tražit će simboličnog krivca. A taj krivac u očima Zapada je Gadafi. Govorkalo se o egzilu u neko manje mjesto u Libiji, u nekoj od Arapskih zemalja, pa čak i u Srbiju. Sam Gadafi je rekao da želi umrijeti „smrću mučenika“.

Međunarodni kazneni sud ovih dana bi trebao dati svoje mišljenje o Gadafiju. Vjerojatno će ga se teretiti za zločine protiv čovječnosti. Civili i „vojnici“ i dalje ginu. Veliko je pitanje je znaju li kako će njihova država izgledati kada jednom polože oružje.


Napisao

Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Ljudski resursi

Uvijek imajte na umu da vam je cilj postići dogovor. Svakako ne pristajte na prvu ponudu, no pazite a vaše ne u konačnici ne...

Lifestyle

Svijetu ne treba još jedan loš vođa koji negativno utječe na zaposlenike, njihovo zdravlje, klijente i tvrtku.

Lifestyle

Vi ste odgovorni za sebe i morate odlučiti kako ćete živjeti, jer ako nećete vi tada će to učiniti netko drugi za vas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.