Novogodišnje odluke… Donosimo ih puni elana pa od njih odustajemo i prije, no što raskitimo bor. Zašto? Za vašu (i našu) utjehu, odgovor na ovo pitanje nije lijenost ili nedostatak čvrste volje, nego nešto drugo. U nastavku pročitajte kako donijeti novogodišnje odluke kojih ćete se držati.
Greške u koracima
Nismo navikli
“Ljudi odustaju od novogodišnjih odluka jer ih ne pretvaraju u navike”, tvrdi Justin Hale iz tvrtke za savjetovanje o vodstvu i menadžmentu Crucial Learning za CBS News.
“Istraživanja pokazuju da su 40% onoga što radimo iz dana u dan navike. Njih odrađujemo bez razmišljanja. Rutinski, automatski. Prvi problem s novogodišnjim odlukama je taj što se ne fokusiramo na ponašanje koje će dovesti do stvaranja određene navike“, objašnjava Hale.
“Realizacija novogodišnjih odluka nema toliko veze s odlučnosti i snagom volje, koliko ima sa stvaranjem plana uz pomoć kojeg ćemo određeno ponašanje pretvoriti u nešto što će nam postati uobičajeno”, dodaje.
Nadobudni smo
Još jedna pogreška koju činimo je ta da si previše toga zacrtamo. Primjerice, u novoj godini želimo prestati pušiti, skinuti kilograme i otrčati polumaraton. Ključna riječ je “želimo”. Jedno su želje, drugo odluke, a tek treće njihova realizacija.
“Trebali bismo biti realni prema sebi. To nije demotivirajuće, već upravo suprotno. Običavamo sastavljati liste odluka, a u konačnici ne promijenimo ništa i onda se osjećamo loše”, kaže Hale.
Umjesto toga, preporučuje razmisliti što nam je prioritet i toga se držati.
“Odgovorite si iskreno na pitanje gdje je najveći jaz između mjesta na kojem se nalazite i mjesta na kojem želite biti i na tom području poradite, tu definirajte novogodišnju odluku”, savjetuje Hale.
“Može biti jedna s posla ili jedna od kuće, a ako ste stvarno ambiciozni, možda jedna s posla i jedna od kuće, ali nikako više od toga”, zaključuje.
Što činiti kako bismo ostvarili novogodišnje odluke?
Malenim koracima naprijed
Kako biste odluku pretvorili u djelo, stvorite malu, ali učinkovitu rutinu. Svedite napor koji morate uložiti u realizaciju odluke na najmanju moguću razinu i postepeno ga podižite. To činite kada osjetite želju za napretkom.
“Realizaciju novogodišnje odluke u početku svedite na najmanju moguću akciju”, rekao je Hale. Na primjer, ako vam je cilj trčati 30 minuta svaki dan i ako vam se to ne da, svedite akciju na samo obuvanje tenisica za trčanje i promatrajte što će se dogoditi”, savjetuje Hale.
S vremenom ćete se poželjeti pomaknuti s “mrtve točke” i počet ćete trčati.
Stvorite okruženje koje će vas potaknuti na akciju. Ugasite TV, maknite od sebe gadgete, ustanite s kauča.
Nagrada
I u konačnici, nagradite se kada uspijete ono zacrtano provesti u djelo. Sitnicom koja ne mora niti biti materijalna. Zadovoljstvo obavljenim već je nagrada sama za sebe.
Usvajanjem ovih savjeta, puno su veće šanse da novogodišnje odluke ne ostanu samo pusta želja!