Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Upravljanje biznisom

Metoda usporedivih nekontroliranih cijena pri izračunu transferne cijene

Pravilnikom o porezu na dobit propisano je da porezni obveznik mora navesti razloge zašto je odabrao određenu metodu, opisati razmatrane podatke, metode i analize provedene za utvrđivanje transfernih cijena, sastaviti isprave o pretpostavkama i procjenama donesenima i izrađenima tijekom utvrđivanja rezultata prema načelu nepristrane transakcije, na odgovarajući način ažurirati isprave iz prijašnjih godina…

Pravilnikom o porezu na dobit propisano je da porezni obveznik mora navesti razloge zašto je odabrao određenu metodu, opisati razmatrane podatke, metode i analize provedene za utvrđivanje transfernih cijena, sastaviti isprave o pretpostavkama i procjenama donesenima i izrađenima tijekom utvrđivanja rezultata prema načelu nepristrane transakcije, na odgovarajući način ažurirati isprave iz prijašnjih godina...

Zakonsko određivanje pet metoda koje se primjenjuju u ugovaranju poslovnih uvjeta s nerezidentnim povezanim osobama stavlja porezne obveznike pred dvojbu koju metodu primijeniti. U skladu s člankom 13. stavak 5 Zakona o porezu na dobit, ministar financija donosi podrobniju razradu i upute u svezi s primjenom odredaba toga članka. Članak 37. istoga zakona propisuje da je rok za donošenje provedbenih propisa šest mjeseci od dana stupanja na snagu zakona.

Držite se općeg načela!

Nerealno je očekivati da će provedbeni propisi definirati sve detalje koji su vezani uz primjenu adekvatne metode, stoga se porezni obveznici trebaju držati općeg načela da se porezne činjenice utvrđuju prema njihovoj gospodarstvenoj biti, a odabranu metodu moraju argumentirano obraniti i dokumentirati što je moguće detaljnije.

Pravilnikom o porezu na dobit propisano je da porezni obveznik mora navesti razloge zašto je odabrao određenu metodu, opisati razmatrane podatke, metode i analize provedene za utvrđivanje transfernih cijena, sastaviti isprave o pretpostavkama i procjenama donesenima i izrađenima tijekom utvrđivanja rezultata prema načelu nepristrane transakcije, na odgovarajući način ažurirati isprave iz prijašnjih godina na koje se oslanjalo tekuće godine kako bi se prikazalo prilagodbe zbog materijalnih promjena u relevantnim činjenicama i okolnostima, sastaviti isprave koje navode podlogu (temelj), odnosno na drugi način podupiru ili su spomenute prilikom rada na analizi transfernih cijena.

Metoda usporedivih nekontroliranih cijena

1. Interna usporedba – uspoređuju se izvozne tj. uvozne cijene koje porezni obveznik zaračunava, tj. plaća nepovezanim osobama

Porezno tijelo tijekom nadzora utvrđuje da hrvatski proizvođač A obavlja skriveni transfer dobiti u inozemstvo budući da proizvod koji u Hrvatskoj prodaje po 30 kuna poduzeću kćeri u Srbiji (u kojoj je stopa poreza na dobit deset posto, dočim je u RH 20 posto) prodaje za 20 kuna.

Porezni obveznik dokazuje da primjenom niže cijene pri prodaji proizvoda poduzeću kćeri u Srbiji ne dolazi do skrivenog transfera dobiti, već je navedena cijena usporediva i opravdana, a zbog kombinacije nekih od sljedećih čimbenika:

– carina i ostala uvozna davanja u Srbiji dodatno troškovno opterećuju proizvod
– specijalne karakteristike proizvoda (proizvod namijenjen hrvatskom tržištu obogaćen je nekom specifičnom karakteristikom, ambalaža proizvoda za izvoz jeftinija je, proizvod je roba s pogreškom i sl.)
– razdoblje u kojem se proizvod prodaje (u sezoni se prodaje u Hrvatskoj, a izvansezonski se ostatak proizvoda prodaje u Srbiji)
– obrtaj prodaje (na tržištu u Srbiji proizvod se bolje prodaje i brže obrće, a dodatno se iskorištavaju slobodni proizvodni kapaciteti proizvođača A)
– relativni udjel na tržištu i pregovaračka snaga na jednom i na drugom tržištu
– zemljopisne ili ostale karakteristike proizvoda.

Porezno tijelo mora biti objektivno

Prema načelu oporezivanja navedenom u članku 6. Općeg poreznog zakona, porezno tijelo dužno je utvrditi sve činjenice koje su bitne za donošenje zakonite i pravilne odluke, a pri tome je dužno s jednakom pažnjom utvrditi i činjenice koje idu u prilog poreznom obvezniku. U skladu s tim načelom, porezno tijelo mora uzeti u obzir argumentirane i dokumentirane dokaze koji idu u prilog proizvođaču “A” ako uspije dokazati da cijena od 20 kuna po proizvodu izvezenom u Srbiju nije odraz “kontroliranih uvjeta”, već tržišne i gospodarske stvarnosti.

2. Eksterna usporedba – uspoređuju se izvozne, tj. uvozne cijene usporedivih proizvoda koje različiti porezni obveznici zaračunavaju tj. plaćaju nepovezanim osobama

Problem koji nastaje kod poreznog obveznika jest dostupnost podataka o cijenama po kojima proizvode prodaje proizvođač B zato što je to u principu konkurent, a podaci o cijenama predstavljaju poslovnu tajnu. Porezno tijelo zbog svog položaja može doći do tih podataka i upotrijebiti ih u postupku.

Porezni obveznik svoju poziciju brani čimbenicima navedenim pod internom metodom.


Napisao

Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Ljudski resursi

Uvijek imajte na umu da vam je cilj postići dogovor. Svakako ne pristajte na prvu ponudu, no pazite a vaše ne u konačnici ne...

Lifestyle

Svijetu ne treba još jedan loš vođa koji negativno utječe na zaposlenike, njihovo zdravlje, klijente i tvrtku.

Lifestyle

Vi ste odgovorni za sebe i morate odlučiti kako ćete živjeti, jer ako nećete vi tada će to učiniti netko drugi za vas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.