Premijer Zoran Milanović izjavio je kako nije sretan zbog svega što se događa u slučaju Ina-MOL te pozvao ministre da se suzdrže od komentara, jer je u tijeku postupak protiv predsjednika Uprave MOL-a Zsolta Hernadija, na što Vlada ne može utjecati.
“Sve što se događa u odnosima s MOL-om ne shvaćam kao ratno stanje. Tako nećemo komunicirati. Mađarsku vladu donekle mogu razumijeti, ali od sebe i vas svih tražim maksimalnu suzdržanost i bez komentara u javnosti. Ako itko to treba komentirati, onda smo to ja i šef pregovaračkog tima (Ivan) Vrdoljak”, rekao je Milanović osvrćući se na početku današnje sjednice Vlade na slučaj Ina-MOL.
Komentara, kazao je, za sada neće biti “jer se radi o kaznenom postupku koji je začet i pokrenut puno prije dolaska ove Vlade u Banske dvore”.
“Ali i da nije, opet ne bismo mogli utjecati. Čak i da je star pola godine”, rekao je Milanović, dodajući kako je Državno odvjetništvo Republike Hrvatske (DORH) neovisno po Ustavu i u stvarnosti.
Naglasio je kako i MOL i Vlada imaju određene ugovorne obveze jedni prema drugima i zatražio da se zbog toga “važe svaka riječ”.
“Dakle o tome komentara nema. Neka DORH u okviru međunarodne pravne suradnje napravi što mora napraviti. Ja mogu samo privatno reći da nisam sretan što se sve ovo skupa događa”, ponovio je Milanović te dodao da u detalje kaznenog postupka ne može i neće ulaziti jer ne zna dovoljno.
[infopunkt 7267 1]
“Nadam se da je poruka jasna javnosti i mađarskoj vladi. Hrvatska Vlada s ovim nema ništa, a kako ćemo i pod kojim okolnostima nastaviti razgovore s MOL-om dogovorit ćemo se”, kazao je premijer.
Na slučaj Ina-MOL Milanović se osvrnuo i u nastavku sjednice kazavši kako se u diplomaciji ne govori o prijateljima i neprijateljima, ali i da je “ako je netko bio istaknuti pomagatelj Hrvatskoj u zadnjih 20 godina, onda to bila Mađarska”.
Suradnja je s Mađarskom bila uvijek dobra, i vjerujem da se tu neće ništa promijeniti, rekao je premijer dodavši da je ta suradnja, od kad je on na čelu Vlade, sjajna.
“Od kad sam na čelu Vlade imamo sjajne odnose s Mađarskom i žao mi je zbog ovog, ali Vlada tu ne može ništa”, ponovio je premijer.
[infopunkt 7267 2]
Mađarska vlada jučer je od MOL-a zatražila reviziju portfelja kompanije i najavila mogućnost prodaje Ininih dionica, upravo na dan kada je mađarska policija primila zahtjev za uhićenje Hernadija koji se nije odazvao na pozive za ispitivanje u Hrvatskoj.
Hernadi je od jučer poslijepodne na crvenoj Interpolovoj tjeralici, a Hrvatska ga sumnjiči da je podmitio bivšeg hrvatskog premijera Ivu Sanadera kako bi mađarskoj naftnoj kompaniji prepustio upravljačka prava u Ini.
Službena Budimpešta smatra da slučaj Ina-MOL više nije isključivo pitanje poslovnih nesuglasica između vlasnika, nego se radi o “sumnjivim i nezakonitim postupcima” i drži kako ima pravo odlučiti hoće li ostati vlasnicima.
Mađarski MOL jučer je priopćio da raspisivanjem Interpolove tjeralice i Europskog uhidbenog naloga (EUN) za predsjednikom uprave MOL-a hrvatske vlasti krše zakon Europske unije te je najavio da će se protiv tih zahtjeva boriti svim zakonitim sredstvima.
MOL ima 49,1 posto udjela INA-e, a hrvatska Vlada 44,84 posto.