Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Novosti

Najviše plaće u Belgiji, Luksemburgu i Švedskoj

Belgija je zemlja koja najviše oporezuje rad u Europskoj uniji (EU), Hrvatska je negdje u sredini, a najmanje se oprezuje rad Ciprana, pokazuje istraživanje koje je danas obavio ekonomski institut Molinari u suradnji s konzultantskom kućom Ernst&Young i Zakladom New Direction.

Belgija je zemlja koja najviše oporezuje rad u Europskoj uniji (EU), Hrvatska je negdje u sredini, a najmanje se oprezuje rad Ciprana, pokazuje istraživanje koje je danas obavio ekonomski institut Molinari u suradnji s konzultantskom kućom Ernst&Young i Zakladom New Direction.

Prosječna “realna stopa poreza” na plaću radnika u Europskoj uniji iznosi 45,27 posto bruto plaće. To je povećanje u odnosu na 2013. godinu, kada je “realna stopa poreza iznosila 45,05 posto. “Realna porezna stopa” uključuje socijalne doprinose, porez na dohodak i porez na dodanu vrijednost (PDV).

Belgija je već četvrtu godinu zaredom zemlja EU s navjećom prosječnom stopom oporezivanja. Poslodavac u Belgiji mora platiti 2,31 euro da bi radnik dobio je 1 euro neto. U Hrvatskoj jedan euro neto za radnika znači trošak od 1,67 eura za poslodavca, dok na Cipru poslodavac plaća samo 1,20 eura.

Po tome izračunu, prosječni belgijski radnik od svoje godišnje plaće mora raditi za poreze od 1. siječnja do 6. kolovoza, i tek nakon toga datuma, radi za sebe. U Hrvatskoj radnik za poreze radi do 13. lipnja, a na Cipru do 21. ožujka.

Nakon Belgije, rad se najviše oporezuje u Francuskoj, gdje dan oslobođenja od poreza pada 28. srpnja, zatim u Austriji 25. srpnja, Mađarskoj 16. srpnja, Grčkoj 14. srpnja, Njemačkoj 11. srpnja, Rumunjskoj 1. srpnja, Italiji 30. lipnja i Švedskoj, 23. lipnja.

Najniže poreze nakon Cipra imaju Irska i Malta, gdje dan oslobođenja od poreza pada 28. travnja, potom Velika Britanija, 12. svibnja, Bugarska, 18. svibnja, Luksemburg, 30. svibnja, pa Portugal, 6. lipnja.

U studiji se navodi podaci da je prosječna bruto plaća u Hrvatskoj 14.014 eura godišnje. Od toga poslodavac plaća 1.849 eura socijalnih doprinosa godišnje, porez na dohodak od 1.327 eura, dok socijalni doprinosi koje plaća radnik iznose 2.433 eura. Radniku nakon tih odbitaka ostaje neto plaća od 8.405 eura godišnje.

Prosječna bruto plaća u Belgiji je 61.122 eura godišnje, od čega radniku ostaje 26.499. Nakon Belgije, najveće su plaće u Luksemburugu, 58.952 eura (36.609 neto) i Švedskoj (32.769 neto).

Najniže bruto plaće imaju Bugari, 4.454 eura (2.975 eura neto) te Rumunji, 7.539 (4.116 eura neto).


Napisao

Ekonomija

Za logističke tvrtke ključni su održivost i inovativnost kako bi ostale otporne i konkurentne na takve promjene.

Marketing i prodaja

Ako ste mislili da su najbolje cijene i najbolja vrijednost ono što klijente najviše privlači, pogriješili ste – to je na dnu liste prioriteta.

Financije

Iako je većina od nas upoznata s pojmom feng shui, ta je životna filozofija još uvijek velika nepoznanica, a stručnjaci tvrde kako je upravo...

Financije

Nova godina, novi uvjeti za odlazak u mirovinu  – zvuči kao loš novogodišnji dar, zar ne?

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.