U sklopu Europskog tjedna novca čiji je cilj poticanje financijske pismenosti kod mladih, Hrvatska udruga banaka (HUB) izradila je obrazovne materijale namijenjene mladima do 18 godina. Među obrazovnim materijalima kojima se na zabavan način mlade želi potaknuti na razmišljanje o osobnim financijama i štednji, nalazi se brošura za roditelje koja pokazuje što djeca u određenoj dobi mogu i trebaju znati o financijama te tablica za planiranje osobnih financija.
Istraživanja pokazuju kako je edukacija o financijama korisnija i ima dugoročnije učinke ako se provodi kontinuirano u svakoj razvojnoj fazi djeteta. Tako trogodišnje dijete može učiti štedjeti uz pomoć kasice za štednju, dok se kod djeteta u osnovnoškolskoj dobi može uvesti džeparac, ali je preporučljivo da iznos u početku bude manji i odnosi se na kraće razdoblje. Tinejdžera roditelji mogu uključiti u zajedničko planiranje nekih troškova, poput kupovine automobila ili namještaja. To su neki od savjeta koji se mogu pronaći u brošuri Kako pomoći djeci i mladima da razumiju financije? .
Uz pomoć tablice za planiranje osobnih financija mladi mogu na zabavan način voditi svoje financije i naučiti da dnevnim praćenjem svojih troškova i dobivenog novca mogu prepoznati što im je nužno, a što nije prijeko potrebno, te tako uštedjeti dodatan novac kako bi si priuštili željene stvari. Tablica će im pomoći i da razmisle o svojim zdravstvenim navikama te ih potaknuti da bilježenjem sati koje dnevno provedu u određenim aktivnostima, poput interneta ili druženja na kavi, razmisle na koji način provode svoje slobodno vrijeme.
Navedeni materijali, uz prezentaciju o korisnim matematičkim operacijama koje se mogu koristiti prilikom vođenja osobnih financija te prezentaciju o osnovama bihevioralne ekonomije, dostupni su na internetskoj stranici Hrvatske udruge banaka. Više informacija o Europskom tjednu novca može se pronaći na internetskoj stranici posvećenoj ovom projektu, dok se na YouTube kanalu Europskog tjedna novca nalazi i edukativan video materijal, dostupan i s hrvatskim titlovima.
Preuzmite HUB_European Money Week_edukativna brosura za roditelje
O GIU HUB:
Gospodarsko interesno udruženje Hrvatska udruga banaka okuplja 19 vodećih hrvatskih banaka koje čine 97 posto ukupne aktive svih hrvatskih banaka: Banka Kovanica, BKS Bank, Croatia banka, Erste&Steiermärkische Bank, Hrvatska poštanska banka, Hypo Alpe-Adria-Bank, Istarska kreditna banka Umag, Karlovačka banka, KentBank, Kreditna banka Zagreb, OTP banka, Partner banka, Podravska banka, Privredna banka Zagreb, Raiffeisenbank Austria, Sberbank, Société Générale Splitska banka, Veneto banka, Zagrebačka banka.
Hrvatska udruga banaka donijela je Kodeks dobre bankovne prakse postavljajući standard poslovanja kojeg se sve članice pridržavaju i time promiču odgovornost, javnost i profesionalnost bankovne struke. S ciljem što uspješnijeg rada Udruženja sve aktivnosti se odvijaju na razini niza radnih tijela – odbora, pododbora i povjerenstava, kao i drugih stalnih ili povremenih radnih skupina. Stručnjaci iz banaka članica GIU HUB-a aktivno sudjeluju u radu odbora i radnih skupina.
Hrvatska udruga banaka primljena je u pridruženo članstvo Europske bankovne federacije (EBF) u ožujku 2000. godine, a u listopadu 2013. godine postala je 32 članica Federacije.