– To je povijesni trenutak za nogomet. Zahvaljujući TMS-u, vodeće nogometne strukture imat će pojedinosti svakog transfera. Najvažnije je što će se povećati transparentnost svake transakcije – kaže predsjednik Fife Joseph Blatter.
Kako će TMS funkcionirati?
TMS će vrlo jednostavno funkcionirati. Oba kluba uključena u transfer moraju unijeti sve informacije u TMS. I ako se podaci ne poklapaju, ne budu li informacije jednake s obje strane, transfer će biti blokiran i nacionalni savez neće moći izdati dozvolu!
U sustav će trebati unijeti više od 30 informacija o svakom transferu – o igraču, klubu, detalje o plaćanju i točnom iznosu, vremenu uplate i iznosu namijenjenom bivšim klubovima igrača… Sve to treba biti poduprto dokazima, kopijama osobnih dokumenata igrača, ugovorima s novim klubom i ugovorima o transferu između klubova.
Veće odštete za juniore
Posebno će se pripaziti na maloljetnike i mlade igrače. Pomoću povijesti njihovih transfera moći će se pratiti koliku odštetu trebaju dobiti klubovi koji su trenirali mladog igrača prije nego što je potpisao za novi klub. To će posebno zanimljivo biti klubovima koji ostaju bez nadarenih juniora, za koje dobiju mizernu odštetu.
Odzvonilo sumnjivim transferima
– To je odlično! Bude li se TMS provodio kako je zamišljeno, trebao bi spriječiti sve sumnjive transfere, te prikrivanje točnih iznosa transfera. Tako bi se napokon moglo stati na kraj raznim napuhanim transferima, u kojima se gurne u javnost jedan iznos, a na kraju ispadne nešto sasvim drugo – kaže menadžer Milan Martinović.
– Već sam imao iskustvo s TMS-om. Bio sam posrednik u prelasku jednog makedonskog nogometaša u Češku, no TMS je pokazao neke sumnjive detalje o njegovu menadžeru. I dok to čovjek nije riješio, Fifa nije dopustila transfer – kaže Martinović.
