Uvođenje poreza solidarnosti i povećanje PDV-a te ostale izmjene predložene trećim rebalanskom ovogodišnjeg državnog proračuna imaju smisla samo ako dovedu do realnog i održivog proračuna za 2010. godinu te provedbe niza bolnih i potrebnih reformi, ocjenjuju analitičari Privredne banke Zagreb u danas objavljenim PBZ-ovim Tjednim analizama, a prenosi Hina.
Vlada “prikuplja hrabrost”
Pritom kao primjer navode reforme javne administracije, sustava državnih potpora, beneficiranih mirovina, pravosuđa te ističu da tek u slučaju izrade realnog i održivog proračuna za iduću godinu te uz provedbu navedenih reformi taj rebalans “možemo promatrati kao prikupljanje hrabrosti da Vlada” napravi “već gotovo dvadesetak godina očekivan zaokret”.
Analizirajući predloženi rebalans proračuna, iz PBZ-a navode da su njime rashodi državnog proračuna smanjeni na 121,4 milijardi kuna, što je za 1,6 posto više nego prošle godine, odnosno 8,5 posto više nego 2007. Prihodovna je pak strana povećana na 111,2 milijarde kuna, što je za 4,2 posto manje u odnosu na prihode iz 2008. godine, ali i 2,2 posto više u odnosu na prihode iz 2007.
Najveći dio tog povećanja odnosi se na rast poreznih prihoda za gotovo 1,3 milijarde kuna zbog uvođenja novog poreza na plaće, mirovine i druge primitke (tzv. porez solidarnosti) kojim država namjerava do kraja ove godine prihodovati dodatnih 755 milijuna kuna.
Ministarstvo financija, dodaju iz PBZ-a, procjenjuje da će prihod od tog poreza u 2010. iznositi oko 1,4 milijarde kuna, odnosno ukupno za vrijeme trajanja zakona gotovo 2,2 milijarde kuna.
Istodobno je s uvođenjem novog poreza obustavljeno usklađivanje mirovina prema Zakonu o mirovinskom osiguranju u 2010., što će prema procjeni Ministarstva financija rezultirati smanjenjem rashoda u idućoj godini za 630 milijuna kuna.
Povećana stopa PDV-a državnom bi proračunu trebala donijeti dodatnih 500-tinjak milijuna kuna u ovoj godini te oko 2,1 milijardu kuna u 2010. Dodatnih 150 milijuna kuna godišnjih prihoda očekuje se i od izmjena trošarina na osobne automobile, ostala motorna vozila, plovila i zrakoplove, dočim je procijenjeni učinak uvođenja naknade za usluge mobilne telefonije od šest posto oko 430 milijuna kuna godišnje, odnosno 140 milijuna kuna u ovoj godini.
Najveće povećanje rashoda u poljoprivredi
Istodobno, smanjenje proračunskih rashoda za oko 270 milijuna kuna učinak su smanjenja naknada zaposlenima i materijalnih rashoda, socijalnih naknada, ostalih rashoda te nabave imovine za gotovo 790 milijuna kuna te povećanja rashoda za subvencije za 518 milijuna kuna.
Pritom analitičari PBZ-a ističu da se najznačajnije povećanje rashoda za subvencije odnosi na subvencije za skraćivanje radnog tjedna (200 milijuna kuna) te za intervencije na tržištu poljoprivrednih proizvoda (373 milijuna kuna).