Nakon što Hrvatska pristupi u EU, hrvatski porezni obveznici (osobe koje su u sustavu PDV-a) koji će poslovati na zajedničkom tržištu, odnosno koji će stjecati dobra te primati ili obavljati usluge unutar Europske unije, morati će zatražiti PDV identifikacijski broj – PDV ID.
PDV ID broj dodjeljuje Porezna uprave te ga razmjenjuje s drugim državama članicama putem sustava VIES-a. Kako je istaknula i Porezna uprava, posjedovanje valjanog PDV identifikacijskog broja preduvjet je poslovanja na zajedničkom tržištu. Isti je potreban da bi se moglo primjenjivati B2B načelo, odnosno da bi se PDV mogao obračunavati prema primatelju.
Osim poreznih obveznika koji su u sustavu PDV-a, i porezni obveznici koji pređu prag stjecanja moraju zatražiti svoj PDV identifikacijski broj. Navedeni porezni obveznici su:
• Mali porezni obveznici (isporuka u prethodnoj godini ispod 230.000 kuna)
• Pravne osobe koje nisu porezni obveznici (npr. Lokalna samouprava itd.)
• Porezni obveznici koji nemaju mogućnost odbitka pretporeza jer obavljaju samo usluge koje nisu oporezive (financijske institucije i sl.)
U Hrvatskoj je prag stjecanja 77.000,00 kuna, bez PDV-a, a (eventualnu) registraciju u sustav PDV-a potrebno je „obaviti“ prije isporuke kojom osoba prelazi navedeni prag stjecanja.
PDV ID broj morati će zatražiti i porezni obveznici iz drugih država članica. Naime, porezni obveznici iz drugih koji na području Republike Hrvatske obavljaju isporuke dobara i usluga, čije je mjesto oporezivanja u Republici Hrvatskoj ili koji isporučuju dobra kojima prijeđu hrvatski prag isporuke od 270.000 kn, moraju zatražiti od Porezne uprave dodjelu PDV ID broja.
Porezni obveznici iz država kojima je dodijeljen hrvatski PDV ID broj, postaju obveznici podnošenja PDV prijava u Republici Hrvatskoj od trenutka izdavanja PDV ID broja. Struktura PDV ID broja je HR OIB.
Na obrascu P-PDV koji je dostupan na stranicama Porezne uprave, predavat će se Zahtjev za registriranje za potrebe poreza na dodanu vrijednost.
Potrebno je napomenuti da osobe kojima nije dodijeljen OIB, uz zahtjev za dodjelom PDV identifikacijskog broja podnose i propisani obrazac Zahtjeva za određivanjem i dodjeljivanjem OIB-a, kao i potrebnu dokumentaciju za dodjelu OIB-a u skladu sa Zakonom o osobnom identifikacijskom broju.
Zaključak
Pomoću PDV ID broja nastoji se pravedno rasporediti prihodi od PDV-a između država članica na način da se ne odstupa od oporezivanja prema mjestu gdje se dobra ili usluge „troše“, tzv. načelo odredišta. Isto tako, PDV ID broj koristit će Poreznoj upravi kao dobar alat praćenja prijavljivanja PDV-a. Naime, zbog umreženosti poreznih uprava svih država članica, biti će puno teže zakinuti državu za njen „dio kolača“. Drugim riječima, država će puno lakše dolaziti do informacija tko ne plaća PDV, a trebao bi.