Redovni dionički promet na Zagrebačkoj burzi, iznosio je skromnih 36 milijuna kuna što je u odnosu na tjedan ranije dramatičan pad od 67 posto. Samo dva od deset najlikvidnijih izdanja su zabilježila rast cijene. Promet s najlikvidnijim izdanjima predstavljao je 71 posto, dok je trgovanje s HT-om, kao najlikvidnijim izdanjem, predstavljalo dobru četvrtinu ukupnog redovnog dioničkog prometa.
Pad Crobexa za 0,95 posto
Ukupno je osam izdanja skupilo promet veći od milijun kuna. Tjedni dobitnik među najlikvidnijima je dionica Kraša čija je cijena uz promet od 1,440 milijuna kuna porasla za 2,48 posto a najveći pad je zabilježila dionica Dalekovoda čija je vrijednost smanjena za 2,00 posto.
Oba dionička indeksa Zagrebačke burze su završila u crvenom. Crobex je pao za 0,95 posto ali se je zadržao iznad granice od 1900 bodova i završio na vrijednosti od 1.903,53 bodova, dok je Crobex10 pao za 1,12 posto i također ostao iznad psihološke razine od 1.000 bodova i završio na 1002,08 boda. Jedino je obveznički Crobis blago porastao i to za 0,06 posto. Glavni američki dionički indeksi su tjedan završili s rastom u rasponu od 1,65 do 1,80 posto.
Dvadeset i osam dioničkih u crvenom – najlošiji Platinum JIE
Od devetnaest dioničkih fondova koliko ih je u proteklom tjednu poraslo, najuspješniji su bili KD Nova Europa i NFD Nova Europa, koji su s rastom od 3,05 odnosno 2,65 posto, jedini dionički fondovi koji su proteklog tjedna porasli za više od dva posto. Ukupno je sedam dioničkih poraslo za više od jedan posto. S druge – negativne strane ljestvice, nalazi se dvadeset i osam dioničkih fondova. Ukupno ih je pet palo za više od jedan posto, a najizraženiji pad bilježe Platinum JIE (-3,53 posto) i Aureus US Equity (-2,75 posto).
Sedam dioničkih u plusu preko deset posto u dvanaest mjeseci
U ovoj godini dvadeset i jedan dionički bilježi pozitivne rezultate. Sve su to fondovi koji pretežno ulažu na svjetska tržišta, a najuspješniji su oni koji su orijentirani na Afriku i Aziju, koji bilježe rast veći od deset posto. Predvodi ih MP-Mena HR s prinosom od 16,27 posto a slijede Ilirika BRIC (15,32 posto) i Ilirika Azijski tigar s rastom od 12,39 posto. Od dioničkih koji su u minusu njih dvanaest bilježi minus manji od četiri posto.
Promatramo li prinose dioničkih fondova u zadnjih dvanaest mjeseci, dvadeset i jedan je u plusu, a rast veći od deset posto bilježi sedam fondova. Najuspješniji je Ilirika Azijski tigar koji je porastao za 17,26 posto, a slijedi ga HPB WAV DJE (+13,16 posto).
Dva mješovita u minusu preko jedan posto
Od osamnaest mješovitih, sedam fondova bilježi pozitivne tjedne promjene, a najuspješniji su s rastom od 0,97 i 0,78 posto bili Ilirika JIE Balanced i Aureus Balanced. Jedanaest mješovitih je palo, samo su dva pala za više od jedan posto, a najviše je pao ICF Balanced za 2,33 posto.
Devet mješovitih u ovoj godini bilježi pozitivne prinose. Najuspješniji je Raiffeisen Prestige s prinosom od 7,61 posto a slijedi ga AC G Balanced EM (5,22 posto). Devet mješovitih u ovoj godini bilježi negativne rezultate, a od toga su tri pala za manje od pet posto. Prema prinosu u zadnjih dvanaest mjeseci najuspješniji su Allianz Portfolio s rastom od 6,64 posto i ZB global (6,02 posto).
Loš tjedan obvezničkih
Obveznički u proteklom tjednu također nisu prošli najbolje, naime dva obveznička su porasla a sedam ih je palo. Najuspješniji je s rastom od 0,20 posto bio ICF Fixed Income, dok je HPB Obveznički zabilježio najveći pad od 0,85 posto.
U ovoj godini su svi obveznički u plusu s prinosima u rasponu od 3,01 do 8,98 posto, a predvodi ih Erste Bond. U zadnjih šest mjeseci je najuspješniji bio Capital One (4,20 posto) a u zadnjih 12 mjeseci najbolji rezultat od 11,60 posto bilježi Raiffeisen Bonds.
Svih osamnaest novčanih je u proteklom tjednu poraslo u rasponu od 0,02 do 0,08 posto. Predvode ih HPB Novčani i Raiffeisen Cash s rastom od 0,08 odnosno 0,07 posto. U ovoj godini su najuspješniji Erste Euro-Money (3,48 posto) i PBZ Euro Novčani (3,28 posto). Najuspješniji u zadnjih mjesec dana su HPB Novčani i Raiffeisen Cash oboje s prinosom od 0,29 posto, a u zadnja tri mjeseca PBZ Euro Novčani (0,98 posto), dok je najbolji rezultat u zadnjih šest mjeseci ostvario Erste Euro-Money (2,00 posto).
