Hrvatska je lošija po uvjetima poslovanja nego lani pokazuje to istraživanje koje je provela Svjetska banka u svojoj poznatoj studiji Doing Business. Rezultati pokazuju da je najbolje rezultate zabilježila u ubiranju poreza, no sporost u dobivanju građevinskih dozvola i zaštita investicija pokazalo se kao najlošija strana. Doing Business 2012, izvješće o uvjetima poslovanja u 183 zemlje svijeta objavilo je da se najlakše je poslovati su Singapur, Hong Kong u Kini, Novi Zeland, Sjedinjene Države i Danska dok je najteže poslovati u zemljama Afrike.
Hrvatska pada, napredovala Makedonija
Hrvatsku je u odnosu na prošlu godinu nazadovala za jedno mjesto što je sada svrstava na 80. mjesto. Zašto je Hrvatska pala za jedno mjesto i što je točan razlog nije teško predvidjeti. Radi se o sporosti reforma što i potvrđuje izjava koautorice izvještaja “Doing Business 2012”, Cemile Hacibeyoglu:
“Glavni razlog za pad Hrvatske sa 79. na 80. mjesto je ono što se događa s drugim zemljama u regiji i u svijetu. Istočna Europa i Središnja Azija su najaktivnije regije svijeta u smislu reformi – od 24 ekonomije, 21 se reformirala tijekom protekle godine. Zemljama poput Hrvatske to pokazuje da – da bi ostale na istom ili čak i povisile svoje rangiranje – moraju intenzivirati tempo svojih reformi.” objasnila je Hacibeyoglu za Voice of America.
Najbolje rezultate Hrvatska bilježi u ubiranju poreza, dok je najlošija strana sporost u dobijanju građevinskih dozvola te zaštita investicije.
U kategoriji pokretanja poslovanja Hrvatska je zauzela 67. mjesto, po plaćanju poreza 32. mjesto, dobivanju kredita 48. mjesto, a isto mjesto zauzela je i u kategoriji ispunjenja ugovornih obveza. U kategoriji dobivanja električne energije smo an 56. mjestu, a u kategoriji uknjižbe vlasništva 102. mjesto, zaštite ulagača 133. mjestu, prekogranične trgovine 100., a u kategoriji provedbe stečajnog postupka, zauzeli smo 94. mjesto.
Od zemalja u hrvatskom okruženju na visoko 22. mjesto napredovala je Makedonija, 37. mjesto zadržala je Slovenija, dok je Mađarska na 51. mjestu, Crna Gora na 56., Italija na 87., Srbija na 92., Bosna i Hercegovina na 125., a Kosovo na 117. mjestu.