Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr
Promet na Zagrebačkoj burzi danas je iznosio 24,1 milijun kuna. Gotovo polovica prometa ostvarena je trgovanjem dionicom HT-a, a vrijednost dioničkih indeksa je pala, ponajviše pod utjecajem pada cijena dionica tvrtki iz građevinskog sektora. Vrijednost Crobexa pala je za 0,58 posto, na 1.864,16 bodova, dok je uz nešto veći pad, za 0,85 posto, specijalizirani indeks Crobex10 pao ispod razine od tisuću bodova, na 992,65 bodova.

Osobne financije

Potonule dionice građevinskog sektora – Crobex u crvenom 0,58 posto

Promet na Zagrebačkoj burzi danas je iznosio 24,1 milijun kuna. Gotovo polovica prometa ostvarena je trgovanjem dionicom HT-a, a vrijednost dioničkih indeksa je pala, ponajviše pod utjecajem pada cijena dionica tvrtki iz građevinskog sektora. Vrijednost Crobexa pala je za 0,58 posto, na 1.864,16 bodova, dok je uz nešto veći pad, za 0,85 posto, specijalizirani indeks Crobex10 pao ispod razine od tisuću bodova, na 992,65 bodova.

Najlikvidnija je i danas bila dionica HT-a s prometom od 11,9 milijuna kuna, a cijena joj je porasla za 0,13 posto, na 269,85 kuna.

Ingrina dionica jedno vrijeme u negativnoj blokadi

S prometom od dva milijuna kuna dionica Ingre bilježi izrazitiji pad cijene, za 10,10 posto, na 18,87 kuna. Ta je dionica jedno vrijeme bila i u negativnoj blokadi, a Uprava Ingre i u današnjem očitovanju navodi da je jučer objavljen poziv za glavnu skupštinu što ujedno predstavlja informaciju o predloženom restrukturiranju smanjenjem pa povećanjem temeljnog kapitala unosom prava u društvo (zamjena potraživanja u dionice) s ciljem podmirivanja obveza prema vjerovnicima te smanjenja značajnih rashoda i stvaranja uvjeta za daljnji razvoj tvrtke.

– U sklopu restrukturiranja, svi vjerovnici (dobavljači, imatelji obveznica i komercijalnih zapisa) imat će jednaku mogućnost zamjene potraživanja za dionice – navode iz Ingre.

Prema jučer objavljenom pozivu za glavnu skupštinu, sazvanu za 22. prosinca, dioničarima Ingre je predloženo smanjenje temeljnog kapitala sa 300 na 150 milijuna kuna, pa povećanje temeljnog kapitala sa iznosa od 150 milijuna kuna na 450 milijuna kuna i to ulaganjem prava (unosom potraživanja vjerovnika), i izdavanjem najviše 15 milijuna novih redovnih dionica na ime, bez nominalnog iznosa.

Potonuo građevinski sektor

Po burzovnom prometu danas slijedi dionica Belja s 1,01 milijuna kuna i rastom cijene od 1,32 posto, na 63,01 kunu.

Uz Ingru, pad cijene dionica danas bilježe i druge dionice tvrtki iz građevinskog sektora pa je tako dionici Dalekovoda cijena pala za 2,86 posto, Institutu IGH za 4,15 posto. I većina ostalih trgovanijih dionica danas je zabilježila pad cijene, primjerice dionica Ericsson Nikole Tesle (1,18 posto), Ine (0,77 posto), dok je među rijetkim dobitnicima primjerice AD Plastik s rastom cijene za 1,19 posto.


Napisao

Financije

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka supsidijara (ISBD) Intesa Sanpaolo Grupe, uspješno je nastupila kao jedini agent izdanja i investitor u izdanju...

Financije

U kompanijama kojima upravlja i koje razvija PCP radi više od 1400 zaposlenika, a konsolidirani ukupni prihod društava premašio je 140 milijuna eura.

Financije

Investicije su uvijek izazov. Visoke kamatne stope, inflacija i politička nestabilnost čine da se mnogi osjećaju nesigurno. Pa u što ulagati u 2024.?

Komentari

Otkako su Tesline dionice postale profitabilne 2020. godine, njihova je vrijednost porasla mnogo više nego tradicionalnim proizvođačima automobila.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.