1. Budite iskreni i jasni u vezi vaših ciljeva
Prije nego što ćete razgovarati s vašim poslodavcem razjasnite sami sa sobom što vam je potrebno. Da li je pravo vrijeme za smanjenje radnih sati? Možete li si priuštiti smanjenu plaću? Koliko ekstra sati tjedno trebate za vaš honorarni posao? Kada ste najproduktivniji? (trebate li slobodne sate ujutro ili popodne?)
Tek kada ste sigurni što točno trebate možete ići razgovarati s poslodavcem. Izložite mu konkretan plan kako to mislite izvesti i što to znači za njega.
2. Razjasnite koliko ste fleksibilni vi, a koliko poslodavac
Ako možete, na razgovoru s poslodavcem budite iskreni zašto trebate smanjeno radno vrijeme. Možda imate mnogo prekovremenih sati, a htjeli biste provesti više vremena sa svojom obitelji?
Izložite svoj plan. Npr. želite raditi 10 sati tjedno manje. Umjesto da ostajete do 17 sati želite odlaziti u 15. S obzirom na novu situaciju, prvih par tjedana možete biti na raspolaganju ukoliko dođe do hitnih slučajeva dok se situacija ne stabilizira. Koliko vam se tada smanjuje plaća, odnosno, koliko će poslodavac time uštedjeti?
U kvalitetan dogovor poslodavac može imati dovoljno vremena da educira nekoga novog tko će nadoknaditi vaš zaostatak ili prilagoditi poslovanje tako da se sve ipak stigne na vrijeme.
3. Uzmite u obzir da to može potrajati
Jasno, razmatranje vašeg zahtjeva primarno ovisi o osobnosti Vašeg poslodavca. Može se desiti da jednostavno kaže „Ne“ ili „Da“. No, vjerojatnije ćete morati proći kroz određeni proces dok se ne usklade vaše osobne potrebe i poslodavca. Jasno, to ovisi i o vrsti vašeg posla. Ukoliko ste i inače pretrpani poslom teže ćete pregovarati o dodatnom smanjenu radnog vremena.
4. Razjasnite svoju ulogu i kako ćete provesti vrijeme na poslu
Pokušajte razbiti svoj posao na osnovne poslovne zadatke koje radite svaki dan. Cilj tog procesa je da razjasnite koje poslove možete raditi samo vi, a koje može preuzeti netko drugi. Opisivanje svakog zadatka kojeg imate može uzeti i više od jednog tjedna jer se neke situacije ne dešavaju na svakodnevnoj bazi.
Na kraju ćete imati mogućnost razjasniti što vi obavezno morate učiniti, a što može netko drugi. Možda dio poslova mogu preuzeti vaši kolege bez da ih se dodatno optereti jer su to neke sitnice. Također, moguće je uvidjeti dio manjih zadataka koje drugi vama prenose, a koje bi u biti oni trebali napraviti. Na kraju, možete obećati poslodavcu da ćete svoje radno vrijeme iskoristiti do maksimuma kako bi uistinu napravili što je više potrebno.
Cijeli članak pročitajte na honorarni-posao.com
