Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Komunikacija

SATR Istraživanje Manpowera Hrvatske i Slovenije

Kako se približavamo kraju 2024. godine, novi trendovi u promjenama plaća i pogodnostima ukazuju na značajne razlike u regiji.

plaća

Kako se približavamo kraju 2024. godine, novi trendovi u promjenama plaća i pogodnostima ukazuju na značajne razlike u regiji. Na temelju istraživanja koje su proveli Manpower Hrvatska i Manpower Slovenija na više od 500 poduzeća, istraživanje Trendovi kretanja plaća I zapošljavanja (SATR) za drugu polovicu 2024. godine donosi pozitivnu prognozu zapošljavanja na tržištima rada Hrvatske i Slovenije te otkriva da poslodavci u obje zemlje planiraju zaposliti više radnika nego što će ih planira otpustiti.

U drugoj polovici 2024. godine, Hrvatska i Slovenija također bilježe različite trendove u strategijama zapošljavanja i plaćama, oblikovane regionalnim ekonomskim promjenama, dostupnošću radne snage i promjenjivim očekivanjima zaposlenika.

Koje su razlike u namjerama poslodavaca u vezi s zapošljavanjem?

U istraživanju Trendovi kretanja plaća i zapošljavanja za drugu polovicu 2024. godine usporedili smo trendove plaća i zapošljavanja hrvatskog i slovenskog tržišta rada.

KLJUČNI REZULTATI:

  • Više od polovice hrvatskih poslodavaca planira povećanje plaća, dok to isto planira samo 36,21% slovenskih poslodavaca
  • Više od polovice slovenskih poslodavaca planira zaposliti više radnika nego otpustiti, dok samo 46,04% hrvatskih poslodavaca planira zaposliti više radnika nego što će ih otpustiti
  • Najveći izazovi u zapošljavanju u obje zemlje bilježe se u sektorima proizvodnje te prodaje i nabave
Poslodavci koji povećavaju plaće: Hrvatska vs. Slovenija

S prosječnom bruto plaćom od 2.332 € u Sloveniji u odnosu na 1.834 € u Hrvatskoj, razlika u plaćama naglašava drugačije ekonomske uvjete i zahtjeve tržišta rada u tim dvjema zemljama. (Izvor: DZS i SURS).

Obje članice EU-a pokazuju rast, ali i s jedinstvene izazove u zadovoljenju globalnih očekivanja plaća, potrebama za radnom snagom i prilagodbi benefita radnika.

Uspoređujući prognoze hrvatskih i slovenskih poslodavaca, planovi u vezi promjena plaća u drugoj polovici 2024. godine ipak su pokazali razlike. Prema istraživanju Trendovi kretanja plaća i zapošljavanja, hrvatski poslodavci imaju namjeru povećati plaće – čak više od polovice poslodavaca. Ovaj potez vjerojatno je pokrenut potrebom za privlačenjem i zadržavanjem talenta na tržištu koje je snažno pogođeno sezonskim turizmom i rastućim životnim troškovima.

U Sloveniji, međutim, tvrtke su malo opreznije. Otprilike trećina planira povećanje plaća, dok većina (62,46%) ne planira povećati plaće svojim zaposlenicima.

Iako su geografski blizu, Hrvatska i Slovenija imaju specifične dinamike tržišta rada. Postupni porast plaća u Hrvatskoj pokazuje odgovor na tržišne zahtjeve, dok slovenski poslodavci signaliziraju održavanje stabilnosti u već konkurentnom okruženju plaća.

Za tvrtke, ovi regionalni pomaci podcrtavaju važnost balansiranja konkurentnih plaća s održivim rastom, budući da se radna snaga nastavlja razvijati preko granica.

Što podaci govore o predviđanjima za dodatne pogodnosti zaposlenika?

Prognoze poslodavaca iz istraživanja SATR H2 2024 u Sloveniji i Hrvatskoj pokazuju različite namjere vezane uz dodatne pogodnosti za zaposlenike. Slovenski poslodavci pristupaju oprezno, s većinom poslodavaca (80,4%) koji ne planiraju nikakve promjene u dodatnim pogodnostima.

S druge strane, u Hrvatskoj postoji nešto veća volja za promjenama, pri čemu 37,72% poslodavaca razmatra izmjene ili čak poboljšanja svojih paketa pogodnosti.

Pravo pitanje je: hoće li ovi trendovi ostati stabilni ili će 2025. donijeti novI val promjena dok se oba tržišta prilagođavaju promjenjivim zahtjevima radne snage?

Tko je planirao zaposliti više: hrvatski ili slovenski poslodavci?

Namjere za zapošljavanje u Hrvatskoj i Sloveniji porasle su u drugoj polovici 2024. godine, što je optimistička prognoza u određenim industrijama.

U Sloveniji, predviđanja zapošljavanja bila su pozitivna, s više od polovice poslodavaca (53,95%) koji planiraju zaposliti više radnika nego što će ih otpustiti. U međuvremenu, samo mali postotak (11,34%) predviđa više otkaza nego zapošljavanja, što ukazuje na općenito rastuće tržište rada.

U Hrvatskoj, gdje 46,04% poslodavaca planira povećanje zapošljavanja, tržište rada obilježeno je velikom potražnjom za sezonskim radnicima. Ova potražnja često nadmašuje ponudu, što prisiljava poslodavce na ponudu viših plaća i boljih uvjeta rada.

Dok prognoza zapošljavanja ostaje pozitivna u obje zemlje, Hrvatska se oslanja na sezonske radnike, što dovodi do fluktuacija u stopama zaposlenosti, dok Slovenija iskazuje veću stabilnost.

U kojim su industrijama poslodavci planirali najviše zapošljavanja?

Hrvatski poslodavci predviđali su najviše zapošljavanja u sektorima turizma i ugostiteljstva, telekomunikacija i elektroinženjeringa te graditeljstva. Dok su slovenski poslodavci planirali zapošljavanje u računovodstvenim i ljudskim resursima, IT sektoru, bankarstvu, financijama i osiguranju.

Izazovi i prognoza zapošljavanja za Hrvatsku i Sloveniju

Iako obje zemlje bilježe trendove rasta na tržištu rada, izazovi i dalje postoje.

Hrvatska i Slovenija suočavaju se s kompleksnostima modernog tržišta rada, koje karakteriziraju očekivanja većih plaća, velika potražnja za kvalificiranom radnom snagom te sve veći naglasak na ravnoteži između poslovnog i privatnog života.

Slovenija ima veću prosječnu bruto plaću, što je stavlja u prednosti za privlačenje talenata, dok jedinstvene prednosti Hrvatske u turizmu ukazuju na stalnu potrebu za kvalificiranim zapošljavanjem.

U nadolazećim godinama obje zemlje vrlo vjerojatno će morati posvetiti veću pozornost zadržavanju talenta, unaprjeđenju vještina te stvaranju konkurentnijih radnih okruženja.

Za poslodavce u obje zemlje, prilagodba ovim trendovima bit će važna za održavanje konkurentnosti i izgradnju otpornog, budućnost orijentiranog tržišta rada u regiji.

O istraživanju “Trendovi kretanja plaća i zapošljavanja”

Istraživanje “Trendovi plaća i zapošljavanja” dio je niza redovnih istraživanja koja provode Manpower Hrvatska, Manpower Slovenija i Manpower SEE o planovima poslodavaca u vezi s promjenama plaća zaposlenika, namjerama za zapošljavanje i fluktuacijom zaposlenika u tvrtkama. Istraživanje se provodi svakih šest mjeseci na terenu i ispituje namjere poslodavaca za nadolazeće polugodište.


Ekonomija

Rast cijena u posljednjih nekoliko godina doveo je do toga da su raspoloživi kućni budžeti građana pod sve većim udarom.

Edukacija

Poslodavci se najviše boje toga da ćete otići jednom kada pronađete posao koji više odgovara vašim kvalifikacijama.

Lifestyle

Uspješni poduzetnici su strastveni, inovativni, zahtjevni i brižni. Pročitajte u čemu se krije tajna njihovih uspjeha.

Izdvojeno

Nekoliko je stvari koje se nikako ne smiju izgovoriti na radnom mjestu, barem ne naglas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.