Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Upravljanje biznisom

Što su transferne cijene i na što se odnose?

Transferne cijene (“Transfer pricing”) obuhvaćaju cijene proizvoda, usluga, intelektualnog vlasništva te ostale naknade koje se zaračunavaju između povezanih osoba, ugovore na temelju kojih društva multinacionalnih kompanija sudjeluju u zajedničkim troškovima, npr. troškovima istraživanja i razvoja, te međukompanijsko financiranje.

Transferne cijene ("Transfer pricing") obuhvaćaju cijene proizvoda, usluga, intelektualnog vlasništva te ostale naknade koje se zaračunavaju između povezanih osoba, ugovore na temelju kojih društva multinacionalnih kompanija sudjeluju u zajedničkim troškovima, npr. troškovima istraživanja i razvoja, te međukompanijsko financiranje.

Zbog kompleksnosti područja nemoguće je dati jednostavan savjet na pitanje kako platiti što manje poreza, ali možemo spomenuti ono što je potrebno uzeti u obzir kada domaći porezni obveznik ulazi u poslovne odnose s inozemnim poreznim obveznikom.

Osnovna zakonska regulativa koja pokriva to područje obuhvaća Zakon o porezu na dobit, Pravilnik o porezu na dobit te Opći porezni zakon. Zakonski okvir u širem smislu obuhvaća i druge zakone, i to ponajprije one iz područja poreznog postupka.

Objašnjenje termina

Transferna cijena termin je šireg značenja, a obuhvaća:

– cijene proizvoda, usluga, intelektualnog vlasništva te ostale naknade koje se zaračunavaju između povezanih osoba
– ugovore na temelju kojih društva multinacionalnih kompanija sudjeluju u zajedničkim troškovima, npr. troškovima istraživanja i razvoja
– međukompanijsko financiranje.

U smislu Zakona o porezu na dobit, povezanim osobama rezidentima i nerezidentima smatraju se osobe kod kojih jedna osoba sudjeluje izravno ili neizravno u upravi, nadzoru ili kapitalu druge osobe ili iste osobe sudjeluju izravno ili neizravno u upravi, nadzoru ili kapitalu društva.

U Zakonu o porezu na dobit koji je bio na snazi do 31. prosinca 2004. godine odnosi povezanih osoba bili su definirani samo kratkim člankom. Člankom 6. bilo je propisano da ako se poslovima između tuzemne poslovne jedinice inozemnog poduzetnika i društva osnivača ili između tuzemnoga ovisnog društva i inozemnoga matičnog društva ili tuzemnoga matičnog društva i inozemnoga ovisnog društva povećavaju rashodi tuzemnoga poreznog obveznika po osnovi izdataka za nabavu proizvoda i usluga, usluga menadžmenta, intelektualnih usluga, robnih i zaštitnih znakova, patenata, licencija, zajmova, raznih naknada i po drugim osnovama smanjuje porezna osnovica tuzemnoga poreznog obveznika i obavlja skriveni transfer dobiti, navedene transakcije obračunat će se po tržišnim cijenama koje bi se za usporedivu transakciju postigle na usporedivom tržištu pod istim ili sličnim okolnostima između nepovezanih osoba. Isto se odnosi i na skrivene isplate dobiti putem smanjivanja prihoda tuzemnoga poreznog obveznika.

Za utvrđene razlike povećavala se osnovica poreza na dobit tuzemnoga poreznog obveznika (tuzemne poslovne jedinice inozemnog poduzetnika ili tuzemnog društva).

Metode kojima bi se testiralo jesu li poslovne transakcije ugovorene po tržišnim cijenama i uvjetima, tj. cijenama i drugim uvjetima koji bi se ugovorili između nepovezanih osoba nisu bile propisane. One su prvi put uvedene u naše zakonodavstvo stupanjem na snagu Zakona i Pravilnika o porezu na dobit koji se primjenjuje od 1. siječnja 2005. godine.

Metode

a) Metoda usporedivih nekontroliranih cijena po kojoj se cijene za prodane proizvode, robu ili usluge u kontroliranim poslovima uspoređuju s onima u nekontroliranim poslovima i usporedivim okolnostima. Kada je moguće provesti odgovarajuće usporedne analize, ta metoda ima prednost pred ostalim metodama.

b) Metoda trgovačkih cijena po kojoj se utvrđuje cijena po kojoj se roba nabavljena od povezanih osoba prodaje nepovezanim osobama. Tako utvrđena cijena umanjuje se za odgovarajuću bruto trgovačku maržu koja se može postići u postojećim tržišnim uvjetima. Dobiveni ostatak cijena je po kojoj je roba mogla biti nabavljena od nepovezanih osoba.

c) Metoda dodavanja bruto-dobiti na troškove po kojoj se prvo utvrđuju troškovi proizvoda, poluproizvoda ili usluga koje je imala osoba koja je proizvode, poluproizvode ili usluge prodala drugoj povezanoj osobi. Na tako utvrđene troškove dodaje se odgovarajuća bruto-dobit koja se može postići u postojećim tržišnim uvjetima. Tako dobiveni iznos cijena je po kojoj su proizvodi, poluproizvodi ili usluge mogli biti nabavljeni od nepovezanih osoba.

d) Metoda podjele dobiti po kojoj se eliminira učinak posebnih uvjeta na dobit u poslovima između povezanih osoba. Ta eliminacija provodi se utvrđivanjem podjele dobiti koju bi nepovezane osobe očekivale sudjelovanjem u jednom ili nekoliko poslova. Po metodi podjele dobiti najprije se utvrđuje podjela dobiti između povezanih osoba u jednom ili nekoliko poslova u kojima te osobe sudjeluju. Nakon toga procjenjuje se podjela dobiti do koje bi došlo da su u poslu u postojećim tržišnim uvjetima sudjelovale povezane osobe te se tako utvrđeni udjeli u dobiti raspoređuju na povezane osobe.

e) Metoda neto-dobitka po kojoj se ispituje ostvarena neto-dobit u odnosu na neku osnovu kao što su ukupni troškovi, prihodi od prodaje, imovina ili vlastiti kapital koju jedna osoba ostvaruje u poslovima s jednom ili nekoliko povezanih osoba. Tako ostvarena neto-dobit uspoređuje se s neto-dobitkom sličnih osoba u sličnim okolnostima.

Ostali uvjeti

Poslovni odnosi između povezanih osoba priznat će se samo ako porezni obveznik posjeduje i na zahtjev porezne uprave pruži podatke i informacije o povezanim osobama i poslovnim odnosima s tim osobama, metodama koje rabi za utvrđivanje usporedivih tržišnih cijena i razlozima za odabir konkretnih metoda.

U vezi s tom odredbom porezni obveznik mora imati valjani ugovor kojim se definiraju poslovni odnosi. Preporučljivo je uz ugovor na stranom jeziku imati i ovjeren hrvatski prijevod, no ako ne postoji kada ga zatraži porezno tijelo, porezni obveznik može predati ispravu u originalu, a porezno tijelo odredit će rok u kojem će porezni obveznik dostaviti ovjeren prijevod isprave na hrvatski jezik i latinično pismo.


Napisao

Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Ljudski resursi

Uvijek imajte na umu da vam je cilj postići dogovor. Svakako ne pristajte na prvu ponudu, no pazite a vaše ne u konačnici ne...

Lifestyle

Svijetu ne treba još jedan loš vođa koji negativno utječe na zaposlenike, njihovo zdravlje, klijente i tvrtku.

Lifestyle

Vi ste odgovorni za sebe i morate odlučiti kako ćete živjeti, jer ako nećete vi tada će to učiniti netko drugi za vas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.