Slobodno se može reći da je dobiti posao u Hrvatskoj ravno zgoditku na lutriji, posebno u ovo vrijeme kada je kriza dobrano stegnula pipke u gospodarstvu, a to na svojoj koži najbolje osjete osobe s “dužim stažom” na Hrvatskom zavodu za zapošljavaanje.
Činjenica da je slična situacija svugdje u svijetu nimalo ne zvuči ohrabrujuće, no pogledajmo što brojke kažu. Ekonomisti sa Federal Reservea iz San Francisca kažu da u prvih nekoliko tjedana nakon što su izgubili posao tri od 10 osoba pronaći će novi posao. No, nakon oko godinu dana bez posla takav omjer se drastično mijenja pa će tek jedna od deset dugotrajno nezaposlenih osoba biti u stanju pronaći posao.
Osobe s najboljim izgledima za pronalazak posla (ili lako zapošljive osobe) teže što bržem pronalasku radnog mjesta. Potpuna suprotnost njima je profil radnika koji dolaze iz industrije u kojoj je zapošljavanje u opadanju, što bi na primjeru Hrvatske bila tekstilna i obućarska industrija te brodogradnja, ili oni s manjkom traženih vještina. Takve osobe mogle bi ostati na burzi mjesecima, čak i godinama.
No, stručnjaci kažu da ovakva pojava nije ništa novo. Velika kriza tijekom 80-tih godina prošlog stoljeća još jače je pogodila gospodarstvo pri čemu je bilo mnogo dugotrajno nezaposlenih osoba, no trajala je kraće od ove danas koja do krajnjih granica iscrpljuje ne samo mala već i velika gospodarstva.
U SAD-u je u ovom trenutku 5,4 milijuna osoba koji su bez posla duže od šest mjeseci, što se smatra početkom duge nezaposlenosti. Oni čine 42,8 posto ukupno nezaposlenih osoba. Unatoč činjenici da je udio dugotrajno nezaposlenih osoba u padu od vrhunca koji je bio krajem prošle godine, ovakva nezaposlenost je još uvijek na rekordno visokim razinama. Tako je prosječna dužina dugotrajne nezaposlenosti bila 40 tjedana.
No, nije sve tako crno, poručuju ekonomisti. Njihovo istraživanje pokazuje da će 50 posto osoba s dužim stažom na burzi pronaći neki posao u roku šest mjeseci, a čak tri četvrtine u roku godine dana. Bez šanse nisu ni oni koji su na zavodu godinu i pol dana, dapače njihove šanse za pronalaskom posla gotovo su jednake onima koji su bez posla šest do 18 mjeseci.
Studija navodi kako postoji mogućnost da će tržište rada SAD-a biti preopterećeno zbog konstantno povišenog udjela dugotrajno nezaposlenih osoba nakon najteže recesije u poslijeratnoj povijesti SAD-a. Ali direktor Instituta za istraživanje rada i zapošljavanje na Sveučilištu Berkeley u Kaliforniji Michael Reich kaže da to ukazuje da je problem ciklički a ne u gospodarstvu. “Oživljavanje gospodarstva pomoći će u rješavanju problema”.