Ispitanici naglašavaju da isplata tih beneficija nije propisana zakonom te da su, naročito u posljednjih godinu dana, božićnice i regresi u privatnom sektoru prava rijetkost.
Privatni sektor – znatno manje plaće i otpuštanja
Dodaju kako su u državnom i javnom sektoru sigurnost posla i plaće u prosjeku veće nego u privatnom sektoru pa bi državni i javni službenici trebali pokazati solidarnost sa zaposlenima u privatnom, kojima su zbog krize u proteklih godinu dana smanjene plaće, a velik broj ih je ostao bez posla.
Kada su u privatnom sektoru počela otpuštanja i smanjenja plaća od sindikata javnih i državnih službi „nije bilo ni glasa.“
Ispitanici upozoravaju sindikalce na neproduktivnost, prekobrojnost i netransparentnost zapošljavanja u javnim i državnim službama te im poručuju da bi državne i javne službe trebale bolje obavljati svoj posao.
Uostalom, ako vlasnik tvrtke zaposlenicima ne isplati božićnicu i regres taj novac će ostati njemu, što u slučaju stranog vlasnika znači da će novac otići iz Hrvatske, upozoravaju ispitanici.
13 posto podržava sindikalnu inicijativu uz uvjet…
Sljedećih 13 posto anketiranih podržava sindikalnu inicijativu, ali samo ako i u javnom sektoru bude otpuštanja kao u privatnom, pogotovo jer su dosad otkaze dobivali samo zaposleni u privatnom sektoru, a u državnim i javnim službama ima previše zaposlenih.
Oni ističu da je jedino rješenje za izlazak iz krize jačanje privatnog sektora koji će imati snage financirati kvalitetan javni sektor.
Inicijativu sindikata javnih i državnih službi podržava samo sedam posto ispitanika koji smatraju da u krizi svi trebaju biti solidarni na takav način.
Oni napominju da se u privatnom sektoru često događaju nepravilnosti s isplatom plaća, pa su radnici prijavljeni na minimalnu plaću, a ostatak im se isplaćuje “na ruke” kako bi se izbjeglo oporezivanje, čime se oštećuje državni