U 2024. VELUX Grupa smanjila je emisije CO2 iz vlastitih operacija za 11 % – što predstavlja ukupno smanjenje od 60 % u odnosu na referentnu 2020. godinu, približavajući se svom cilju smanjenja operativnih emisija do 2030. VELUX Grupa ubrzala je napore u području bioraznolikosti i kružnog gospodarstva, kojemu je cilj proizvodnja i potrošnja koja uključuje popravljanje, obnavljanje i reciklažu postojećih materijala. U oba navedena segmenta pokrenute su nove inicijative čiji je napredak dokumentiran u Izvješću o održivosti za 2024., objavljenom 31.1.2025.
VELUX Grupa bilježi postojano smanjenje emisija CO2 iz vlastitih operacija s 52 kt CO2 u 2020. do 21 kt u CO2 u 2024. Ovo ukupno smanjenje od 60 %, od čega čak 11 % u protekloj godini, rezultat je prelaska na obnovljive izvore energije i poboljšanja energetske učinkovitosti u proizvodnji. Uloženi su veliki napori kako bi se smanjila emisija CO2 u lancu vrijednosti, bitnom konceptu koji opisuje niz aktivnosti koje organizacija provodi kako bi stvorila proizvod. U ovom segmentu postignuto je smanjenje od 0,53 % u usporedbi s 2023., zahvaljujući prvenstveno nabavi i integraciji materijala s nižim ugljičnim otiskom u VELUX proizvode. Bitan korak u smanjenju ugljičnog otiska u lancu vrijednosti sklapanje je dugoročnog ugovora s Arcelor Mittal grupom kako bi se zajamčila desetogodišnja opskrba čelikom s niskom emisijom ugljika.
Pojačani fokus na kružnost i biološku raznolikost
U skladu s ambicijama VELUX Grupe vezanih uz kružno gospodarstvo, tvrtka je pokrenula četiri projekta kružnosti na različitim tržištima kako bi integrirala najbitnije stavke kružnog gospodarstva u svoj lanac vrijednosti. Cilj je testiranje poslovnih prilika temeljenih na kružnim principima, a sve su svrhu produljenja životnog vijeka proizvoda, smanjenje nastanka otpada i očuvanje prirodnih resursa. Svrha integracije ova četiri projekta kružnosti jest prikupljanje podataka o različitim implementiranim segmentima kao što su program povrata proizvoda, usluga obnove proizvoda te usluga održavanja istog.
Osim kružnog gospodarstva VELUX Grupa u svoj fokus je stavila i bioraznolikost te zaštitu iste. Hvalevrijedan je napor koji VELUX Grupa ulaže u zaštitu i brigu o bioraznolikosti, prepoznajući ekosustave u kojima se nalaze te smanjujući svoj utjecaja na prirodu oko sebe. Razvijena je nova metodologija za procjenu bioraznolikosti na VELUX lokacijama te katalog konkretnih akcija za očuvanje i poboljšanje lokalnih ekosustava. Prve procjene provedene su na šest lokacija i to u Danskoj, Poljskoj, Italiji i Mađarskoj, konstruirajući bazu za buduća poboljšanja.

“Iznimno sam zadovoljan što idemo u dobrom smjeru i što je emisija CO2 u velikom padu. Kao lider u kategoriji krovnih prozora naša ambicija je pokretanje kružnog gospodarstva s našim partnerima, kako bismo dodatno smanjili ugljični otisak u građevinskoj industriji. U 2024. poduzeli smo važne korake za jačanje kružnosti našeg poslovanja i već dobivamo pozitivne indikacije iz ovih projekata. Sljedeći korak bit će fokus na implementaciju cirkularnost u cijelom našem poslovanju – od dizajna proizvoda pa sve do kraja njihovog životnog vijeka – i što je najvažnije, učinit ćemo to s našim kupcima. Također, zadovoljan sam što smo povećali broj žena na menadžerskim pozicijama na globalnoj razini na 31 % – što je važan korak prema tome da VELUX postane još raznolikija i inkluzivnija tvrtka,” izjavio je Lars Petersson, izvršni direktor VELUX grupe.
Dodatne naglaske održivosti iz 2024.:
- Povećanje od 3 postotna boda za žene u menadžmentu (na 31%) i žene u višem menadžmentu (na 35%) u usporedbi s 2023.
- Drugu godinu zaredom, VELUX je dobio zlatnu ocjenu od globalne organizacije za ocjenjivanje održivosti EcoVadis.
- VELUX je potpisao EV100 i povećao svoj udio električnih automobila u ukupnom voznom parku za 8,74% u 2024.
- VELUX je postavio novi cilj energetskog intenziteta od 56% smanjenja od osnovne godine 2015. do 2030. povećanjem energetske učinkovitosti i upravljanja energijom
- VELUX se pridružio koaliciji koja stoji iza projekta Children’s Living Places, koju vodi SOS Children’s Villages Denmark. Projekt čiji je cilj reforma sektora skrbi o djeci u Ukrajini i pomoć pri obnovi domova za udomiteljske obitelji s niskim otiskom CO2 i zdravijom unutarnjom klimom na temelju načela Living Places.