Predloženim zakonom, kojim bi se zajmovi odobravali do kraja 2011. godine, kamata bi bila 2 posto godišnje za vrijeme počeka koje može biti do 20 godina, a za razdoblje otplate kamata bi bila 5 posto godišnje. Rok otplate kredita je do 30 godina.
Prema proračunima, kazala je premijerka Jadranka Kosor, do kraja godine moglo bi se prodati 1000 stanova ukupne vrijednosti 664 milijuna kuna, a za potporu treba osigurati 100 milijuna kuna.
“Država daje potporu za kupnju stana”
– Želimo dati potporu stanogradnji i potaknuti novi ciklus izgradnje stanova te omogućiti ljudima kupnju prvoga stana ili povećanje stambenih kvadrata, – kazala je premijerka.
– Suština je da mi zapravo dajemo određeni zajam i da država daje potporu za kupnju stana, – rekla je Kosor.
Raspon državne potpore kreće od 100 do 300 eura po kvadratu, pri čemu će najveću potporu, 300 eura imati stanovi čija cijena (bez PDV-a) ne prelazi 1000 eura po četvornom metru.
Za svako povećanje cijene za 150 eura potpora se smanjuje za 50 eura, a najmanju potporu od 100 eura imat će kupci stanova čija je cijena od 1451 euro do 1600 eura (bez PDV-a).
Za stanove iznad 1600 eura nema subvencije
Stanove čija je cijena iznad 1600 eura po metru četvornome, država neće subvencionirati.
– Kupcima nećemo uvjetovati lokaciju, veličinu stana, to sami odlučuju, prema ponudi građevinara, – kazala je ministrica graditeljstva Marina Matulović-Dropulić.
Novac za potpore za kupnju stana osigurat će se dijelom kroz APN-ov Fond za dugoročno finaciranje stanogradnje (32,4 milijuna kuna) te kroz državni proračun (67,6 milijuna kuna).
Kosor je podsjetila da je u Hrvatskoj u građevini zaposleno 150 tisuća radnika od kojih je dio zbog zastoja u investicijama ostao bez posla i ovime želimo pomoći građevinarima i pomoći da se radna mjesta zadrže.
Pomoć građevinarima ali i građanima
U izradi zakonskog teksta radilo se na temelju podataka Hrvatske gospodarske komore (HGK) po kojima je u Hrvatskoj trenutno 2315 neprodanih stanova licenciranih građevinskih tvrtki, odnosno oko 144 tisuće metara četvornih stambenog prostora.
Ministrica Matulović-Dropulić osvrnula se i na kritike da se država ne brine za stanogradnju, rekavši kako u ovome trenutku, kroz izgradnju stanova za stradalnike Domovinskog rata, kuća koje se nalaze na područjima od posebne državne skrbi, te POS-ove stanove, država godišnje ulaže 985 milijuna kuna.
– Bez obzira na to, jasno je da Hrvatska mora pomoći u sadašnjem trenutku, – rekla je ministrica.
– Pomoći ćemo i građevinarima, ali sigurno i onima kojima treba prvi stan, – dodala je i najavila da će se s prvim javnim pozivom za podnošenje zahtjeva za odobravanje zajma krenuti 15-ak dana nakon donošenja zakona.
360 milijuna za malo poduzetništvo
Osim stanova, Vlada će poticati malo i srednje poduzetništvo, a prema operativnom planu za ovu godinu, vladajući će u to svrhu iskeširati skoro 360 milijuna kuna.
– To je još jedna od mjera pomoći gospodarstvu, a poticaji će se dijeliti u šest stupova – za konkurentnost i inovacije, poduzetničku infrastrukturu, subvencioniranje kamata na poduzetničke kredite, obrazovanje za poduzetništvo, obrtništvo i kroz europske projekte za malo i srednje poduzetništvo, – pojasnio je ministar gospodarstva Đuro Popijač.
[infopunkt 1518 2]