Agencije je vodič priredila u svrhu preventivnog spriječavanja ponašanja poduzetnika koja su protivna propisima o zaštiti tržišnog natjecanja te po uzoru na Europsku komisiju i prakse drugih tijela za zaštitu tržišnog natjecanja, a objavila ga je u mjesečnom biltenu AZTN info te na svojim internet stranicama.
Riječ je o praktičnom priručniku s jednostavnim uputama za izradu pojedinačnih programa postupanja organizacija s pravilima o zaštiti tržišnog natjecanja, neovisno o njihovoj veličini ili djelatnosti odnosno tržištima na kojima posluju.
Naime, praksa provođenja propisa o zaštiti tržišnog natjecanja u Hrvatskoj je pokazala da, unatoč tome što je riječ o prisilnim propisima, do njihove povrede vrlo često dolazi zbog neznanja menadžera i zaposlenika i njihove neupućenosti u te propise, navode iz Agencije i ističu da je zaposlenike potrebno stalno educirati kako bi mogli prepoznati situacije u kojima se mogu povrijediti propisi iz područja zaštite tržišnog natjecanja.
Veliki poduzetnici, osobito oni koji posluju na više različitih tržišta, uglavnom imaju i provode neki oblik programa u svrhu usklađenosti njihova postupanja s propisima o zaštiti tržišnog natjecanja odnosno imaju svoj interni “kodeks ponašanja“. Kod srednjih i malih poduzetnika takav je pristup uglavnom rijetkost i to najčešće zbog nedostatka financijskih i kadrovskih resursa, napominju iz AZTN-a.
Stoga su, kako dodaju, u cilju pomoći svim poduzetnicima, kako velikim, a osobito srednjima i malima, priredili praktične upute za pomoć pri izradi i provođenju programa usklađenosti poslovanja poduzetnika s propisima o zaštiti tržišnog natjecanja, a upute je moguće prilagoditi poslovanju svakog poduzetnika neovisno o djelatnosti i tržištima na kojima posluje.
Program je strukturiran u pet cjelina – temeljni postulati tržišnog natjecanja; prevencija; identifikacija rizika; upravljanje rizikom i preporuke.
U prvoj cjelini se detaljno pojašnjavaju svi oblici teškog ograničenja tržišnog natjecanja – horizontalni sporazumi, vertikalni sporazumi i zlouporabe vladajućeg položaja – te koje su njihove praktične pojavnosti.
Upute identificiraju i rangiraju moguće rizike povrede propisa, a poduzetniku nude i smjernice za prepoznavanje potencijalnih rizičnih situacija. Zaključno, nude i alate za upravljanje rizicima odnosno za njihovo svođenje na najmanju moguću mjeru te kratke preporuke.
