Naime, Sindikat naftnog gospodarstva i Samostalni sindikat energetike, kemije i nemetala održali su danas konferenciju za novinare, uz ostalo, zbog, kako su naveli, mogućeg prepuštanje većinskog vlasništva nad Inom potencijalnom novom vlasniku, što smatraju velikom pogreškom Vlade koja bi mogla dovesti do zatvaranja Rafinerije u Sisku.
Vrdoljak je pak u izjavi za novinare nakon početka manifestacije “Tjedan EU fondova” na to kazao kako je čudno da se sindikati po tom pitanju obraćaju hrvatskoj Vladi kada niti u jednom trenutku Vlada nije rekla da su na raspolaganju dionice koje su u državnom vlasništvu. Ali, istaknuo je Vrdoljak, MOL je to rekao za svoje dionice, dakle sindikati se obraćaju na krivu adresu.
[infopunkt 7764 1]
“Poručio bi ovim sindikatima koji su se javili da je adresa onih koji spominju da će prodavati svoj udio u Budimpešti i da oni razmatraju prodaju, a ne hrvatska Vlada”, rekao je ministar gospodarstva.
Dodao je kako je Vlada i krenula u pregovore s MOL-om jer se u Inu nije investiralo, nisu definirani razvojni projekti i “ako se ovako nastavi Ina će propasti, nestati, bit će mala tvrtka u unutarnjem dijelu hrvatskog tržišta koja nema perspektivu”.
Vrdoljak je naglasio i da, “ako se u Ini nastavi ovako poslovati, a Ina je danas nama izvan kontrole, nećemo uspjeti spasiti (rafineriju) Sisak. Zato smo i ušli u pregovore, jer smo tražili da pregovaramo što je razvoj i budućnost Ine, tražili smo investicije u Ini i da se dogovorimo. Poruka sindikatima: kriva adresa je i za investicije i za razvoj i za prodaju, adresa je u Budimpešti”, zaključio je Vrdoljak.
Ministar gospodarstva osvrnuo se i na neka protivljenja seizmičkom ispitivanju hrvatskog Jadrana, rekavši kako je to bila očekivana reakcija, jer ima puno onih “koji žele zaustaviti da hrvatski građani imaju najjeftiniji plin i da hrvatska industrija plaća najjeftiniji plin”.
Primjerice, istaknuo je, 2007. godine kutinska Petrokemija i Dina na Krku imale su tri puta jeftiniji plin nego danas.
“Oni koji žele da hrvatska industrija plaća skuplji plin, da nije konkurentna, koji žele da građani plaćaju što skuplji plin imaju se pravo buniti i tražiti načine za zaustaviti ovaj projekt. Naravno, mi ćemo učiniti sve od sebe da to zaustavimo, sve što radimo po pitanju toga je sukladno zakonu i u interesu Hrvatske i naših građana”, zaključio je Vrdoljak.