Ugledni znanstvenici, donositelji političkih odluka i predstavnici civilnog društva sastat će se u Zagrebu na Forumu o klimi kako bi razgovarali o svim aspektima klimatskih promjena i potaknuli širu raspravu o ovoj tematici u središnjoj i jugoistočnoj Europi. Pod nazivom Zajedničkim naporima u rješavanju izazova klimatskih promjena forum će se održati 2. i 3. listopada u Hrvatskom državnom arhivu u okviru manifestacije Rendez-vous, festival Francuske u Hrvatskoj.
Uz potporu Francuskog veleposlanstva u Hrvatskoj i hrvatskog Ministarstva zaštite okoliša i prirode, forum je organiziran povodom Opće skupštine Međuvladinog tijela za klimatske promjene (IPCC) koja će se održati u Dubrovniku od 5. do 8. listopada 2015. godine. Osim toga, ovo je događanje svojevrsni uvod u veliku konferenciju stranaka Okvirne konvencije UN-a o klimatskim promjenama (COP21) koju će u prosincu ugostiti Francuska, a na konferenciji se očekuje sklapanje međunarodnog sporazuma koji će postaviti okvir za prijelaz prema gospodarstvima i društvima snižene razine ugljičnog dioksida.
Tijekom dvodnevnog foruma održat će se okrugli stolovi i radionice uz sudjelovanje brojnih govornika iz zemlje i svijeta, s ciljem doprinosa oblikovanju strategija prilagodbe i ublažavanja učinaka klimatskih promjena. Na forumu će se nazočnima uz brojne paneliste obratiti i g. Mihael Zmajlović, ministar zaštite okoliša i prirode, kao poseban gost g. Zoran Vakula, glavni meteorolog HRT-a, te g. Pierre-Yves Le Borgn’, zastupnik u Francuskom parlamentu, dok će prof. Jean-Pascal van Ypersele, s Katoličkog Sveučilišta u Leuvenu, potpredsjedatelj IPCC-a u uvodnom dijelu iznijeti ključne poruke IPCC-ovog posljednjeg izvješća.
Prvi dan foruma započet će okruglim stolom na temu Utjecaj klimatskih promjena u središnjoj i jugoistočnoj Europi na kojemu će govoriti g. Krešo Pandžić iz Državnog hidrometeorološkog zavoda, prof. Darko Koračin, klimatolog sa Splitskog Sveučilišta i Sveučilišta Nevada, prof. Mirko Orlić s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu te g. Ivan Čačić, ravnatelj Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Drugi okrugli stol posvećen je temi Borbe protiv klimatskih promjena kao političkom projektu, a ugostit će g. Pascala Canfina, bivšeg ministra razvoja, savjetnika za klimu Instituta za svjetske resurse (WRI), g. Jean-Louisa Bala, predsjednika Unije za obnovljive izvore energije, gđu Mariju Šćulac Domac, pomoćnicu ministra zaštite okoliša i prirode, te g. Ronana Danteca, zastupnika u Francuskom parlamentu.
Uz to, prvog dana foruma održat će se radionice na temu Klimatske promjene u urbanim sredinama; zatim Jugoistočna Europa: prema tranziciji na niskougljično gospodarstvo; Vode i prilagodba klimatskim promjenama te Sigurnost hrane i klimatske promjene.
Drugoga dana foruma održat će se treći okrugli stol na temu Je li moguće novo upravljanje klimatskim promjenama na svjetskoj razini, na kojemu će se predstaviti ugledni govornici: dr. François Gemenne, Sciences Po Paris i Sveučilišta u Bruxellesu, Liegeu i Versaillesu, dr. Vladimir Jelavić s Instituta za energetiku i zaštitu okoliša Ekonerg, prof. Jean-Pascal van Ypersele, g. Tomislav Tomašević, s Instituta za političku ekologiju te g. Julian Popov iz Europskog klimatskog foruma.
Hrvatska je, uz susjedne države, osjetljiva na klimatske promjene te je sve aktivnija u praćenju i poduzimanju mjera ublažavanja klimatskih promjena i prilagodbe klimatskim promjenama. Mjere smanjenja emisije stakleničkih plinova kroz energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije daju mogućnost za tranziciju prema niskougljičnom razvoju za promicanje održivog upravljanja resursima. Ovaj je forum stoga jedna od inicijativa za mobilizaciju raznih dionika na području klimatskih pitanja.
