Tako se prema rezultatima studije u “poreznim rajevima” nalazi trilijuni dolara superbogatih. U studiji konzultanta James Henrya, bivšeg glavnog ekonomiste konzultantske kompanije McKinsey precizirana je i cifra od 21 trilijuna (21.000 milijardi) američkih dolara približna zajedničkom obujmu američke i japanske ekonomije.
U studiji, u kojoj su mu izvori bili podaci mnogobrojnih vlada država u svijetu, Svjetske banke, Međunarodnog monetarnog fonda i Banke za međunarodne pogodbe, Henry dodaje da je ta brojka “umjeren” podatak i da bi pravi iznos bogatstva mogao biti i 32 triliona američkih dolara.
Njegova studija bavi se isključivo financijskim dobrima u bankama i investicijskim računima, dok druga sredstva, poput nekretnina i jahti, nije uračunao.
Gubitak od poreznih izbegavanja je, prema njegovim procjenama, ogroman. Dovoljno je velik da napravi značajnu razliku u financijama brojnih država.
Znate li koliko iznosi trilijun?
Ispisan na papiru, triljun je jedinica za kojom slijedi 12 nula. Kako se toliko nula može potrošiti? Kada bi netko godišnje dobivao 1 milijun dolara da ih potroši, trebalo bi mu milijun godina da spiska trilijun dolara.
