Dream Team Poslovnog
Poslovi dnevnik je na Savjetu okupio neke od najpoznatijih stručnjaka Hrvatske, a glavni govornici su bili analitičar i predavač na ZŠEM-u Velimir Šonje, znanstveni suradnik Ekonomskog instituta Zagreb Željko Lovrinčević, nagrađivani novinar Krsto Cviić, bivši potpredsjednik Vlade Goran Granić te Predrag Bejaković sa Instituta za javne financije.
– So far, so good, -započeo je svoje izlaganje Lovrinčević te dodao – naša zemlja će krizu osjetiti drugačije nego industrijski razvijene zemlje. Hrvatskoj prijete dva blaža udarca krize, a ne jedan jaki kao razvijene zemlje. Prvi udarac osjećamo sada, i on se očituje u padu proizvodnje i narudžbi. Drugi udarac će biti vezan za turizam, ovisno o uspješnosti turističke sezone. Tada nas eventualno može zadesiti još jedan rebalans proračuna.
– Bez obzira na trenutni pad proizvodnje, hrvatsko gospodarstvo će morati više izvoziti – smatra Šonje, i napominje – financijski sustav je stabilan jer su banke amortizirale prvi udar krize. Politika HNB-a na jesen pokazala se uspješnom.
Bez masovnih otpuštanja
– Naš najveći problem , što se tiče javnog sektora, nije broj zaposlenih. Tu smo u nekim okvirima zemalja u našem okruženju. Mora se raditi na povećanju učinkovitosti službenika zaposlenih u javnoj upravi, – objašnjava Bejaković. Granić je dodao da barem 50 posto kadra u javnom sektoru nije adekvatno kvalificirano za dužnosti koje obnašaju, te da je zapuštenost državne uprave složena i duboka tema.
Bauk MMF-a
Bivši potpredsjednik Vlade Granić imao je prilike pregovarati sa MMF-om u Hrvatskoj. -MMF sam doživio više kao administratora, koji se više bavi financijskim izračunima i ne promišlja toliko o razvoju države i o generatorima razvoja unutar nje. Jedan primjer je gradnja autocesta, koje su sve razvijene države europe riješile prije 20-ak godina. Njihovi izračuni su im govorili da se ne trebamo upuštati u tako veliki projekt, nego da ga značajno smanjimo.
