Još je gore stanje po pojedinim segmentima – prosječna plaća u srednjem školstvu od 5.213 kuna niža je za 202 kune od prosjeka u državi, a u osnovnom školstvu plaća od 4.830 kuna zaostaje čak 585 kuna za državnim prosjekom.
U istom je mjesecu prosječna plaća u osnovnom obrazovanju zaostajala za 1.334 kune za plaćom u javnoj upravi i obrani, a čak 1.432 kune za prosjekom u zdravstvenoj zaštiti i socijalnoj skrbi.
Što rezati ljudima koji primaju 4.830 kuna mjesečno?
S obzirom na tako sramotno nizak prosjek plaća u djelatnosti u kojoj čak 80 posto zaposlenih ima višu ili visoku stručnu spremu, pitam zagovornike smanjenja plaća u javnim službama što bi se još moglo rezati ljudima koji primaju 4.830 kuna, kaže Stipić.
Predsjednik sindikata pritom napominje da se u godinu dana zaostajanje učiteljskih plaća povećalo za 200 kuna.
Nova školska godina nosi više posla, teže uvijete i niže plaće
Sumornom raspoloženju zaposlenih u prosvjeti doprinijet će i promjene pravilnika o normi rada i broju učenika, koje su prosvjetne vlasti „potiho“ napravile tijekom ljeta, upozorava Stipić, jer su njima uvedena restriktivnija rješenja koja će natjerati mnoge učitelje i nastavnike da više rade, i to s povećanim brojem učenika.
U novoj školskoj godini tisuće nastavnika radit će više, u težim uvjetima, a za plaće koje nikada nisu bile manje, tvrdi Stipić.
[infopunkt 2177 2]
[infopunkt 2177 8]
[infopunkt 2177 9]
