U raspravi je ukazano na probleme i dugotrajnost postupka ishođenja različitih dokumenata i dozvola potrebnih za izgradnju te puštanje u rad energetskih objekata na biomasu i bioplin kao i stavljanje na tržište proizvedene energije iz tih postrojenja.
Ukazano je i na potrebu razvoja i poticanja toga dijela energetskog sektora kako bi se ostvarile višestruke dobiti u održivom razvoju Hrvatske, priopćeno je iz saborskog Odbora za zaštitu okoliša.
Pojednostaviti proceduru ishođenja dozvola
Kako bi se što više iskoristili potencijali biomase i bioplina u proizvodnji energije, u skladu sa Strategijom energetskog razvitka Hrvatske, saborski Odbor za zaštitu okoliša predložio je Vladi RH donošenje odgovarajućih mjera te izmjena zakonskih propisa. Njima bi se pojednostavila procedura ishođenja dozvola potrebnih za izgradnju, puštanje u rad energetskih objekata na biomasu i bioplin te stavljanje na tržište proizvedene energije iz tih postrojenja, navodi se u predloženim zaključcima sjednice.
Odbor podržava svaki oblik poticanja i uvođenja financijskih potpora investicijama baziranim na domaćoj komponenti za gradnju energana na biomasu i bioplin te proizvodnju energije iz tih postrojenja.
Udruživanja poljoprivrednih i šumarskih proizvođača
Također Odbor predlaže uspostavu modela poticanja udruživanja poljoprivrednih i šumarskih proizvođača za prikupljanje i iskorištavanje ukupnih potencijala biomase i bioplina koji nastaju njihovom osnovnom djelatnošću na lokalnoj razini.
Nakana je iskorištavanje toga potencijala u proizvodnji toplinske i električne energije gradnjom malih tipskih elektrana na biomasu i bioplin te odgovarajućih lokalnih toplinskih mreža.
Saborski Odbor za zaštitu okoliša i Savjet za održivi razvoj i zaštitu okoliša „smatraju korisnim razmjenu međusobnih mišljenja, iskustava i usuglašavanja stajališta, te su suglasni da se, ovisno o potrebi, povremeno organiziraju zajedničke sjednice o temama važnim za promicanje zaštite okoliša u Hrvatske,“ navodi se u zaključcima.