Rast kineskog izvoza za 18 posto u prosincu prošle godine, nakon 13 mjeseci neprestanog pada, pozitivno je jučer utjecao na Wall Street. Tim više što je uvoz Kine u tom mjesecu dosegnuo rekordne razine, što je izazvalo rast cijena dionica velikih američkih izvoznika.
Industrijalci u zelenom
Tako je cijena dionice Caterpillara, najvećeg svjetskog proizvođača građevinske i rudarske opreme, skočila više od 6 posto. Snažno je, 4 posto, porasla i cijena dionice Deerea, proizvođača poljoprivredne mašinerije.
Osjetno je, 2,5 posto, poskupila i dionica Alcoe. Međutim, nakon zatvaranja Wall Streeta, cijena Alcoe potonula je više od 6 posto jer je taj aluminijski div izvijestio o slabijim nego što se očekivalo rezultatima u proteklom tromjesečju.
Počela kvartalna izvješća
Pozitivno je, kažu analitičari, što je gubitak Alcoe u četvrtom lanjskom kvartalu od 277 milijuna dolara manji od očekivanja, kao i pad prihoda, no razočarala je znatno manja operativna dobit kompanije nego što se procjenjivalo.
Izvješćem Alcoe neslužbeno je počela sezona objave kvartalnih poslovnih rezultata na Wall Streetu, koja će idućih tjedana uvelike odrediti smjer tržišta i od koje se puno očekuje.
Tehnološki sektor prošao lošije
– Tražimo naznake kakva je stvarna situacija u gospodarstvu. Je li poboljšanje makroekonomskih pokazatelja samo posljedica popunjavanja ispražnjenih zaliha ili kompanije doista uspijevaju privući klijente, – kaže Fredrick Cannon, strateg u tvrtki Keefe, Bruyette & Woods.
I dok je industrijski sektor ojačao, tehnološki je jučer oslabio.
Posljedica je to dobitonosne prodaje dionica poznatih tehnoloških kompanija, nakon što su njihove cijene posljednjih dana snažno porasle. Tako su dionice Microsofta i IBM-a pojeftinile više od 1, a Applea 0,9 posto.
I na europskim se burzama jučer trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks ojačao je mršavih 0,07 posto, na 5.538 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,05 posto, na 6.040 bodova. Pariški CAC indeks oslabio je, pak, 0,05 posto, na 4.043 boda.