• Zakonodavstvo i pravna procedura: Ovaj aspekt odnosi se na pribavljanje potrebnih dozvola za izgradnju postrojenja i početak rada, opisano u prethodnim člancima.
• Raspoloživost sirovine i definiranje kupaca finalnih proizvoda: Dostupnost i raspoloživost obnovljivog izvora koji će se koristiti kao energent u proizvodnom procesu predstavlja osnovni preduvjet razvoja projekta gradnje energane na obnovljive izvore. Bez obzira na oblik energenta lokacija je jedna od najvažnijih stvari, bilo da se radi o koncesiji, najmu ili vlasništvu nad zemljištem na kojem će biti postavljeno ili će se graditi energetsko postrojenje. Što se tiče kupca električne energije kao finalnog proizvoda, on je siguran i poznat jer se radi o državi koja se obvezala preuzeti i platiti cjelokupan iznos električne energije iz obnovljivih izvora od povlaštenih proizvođača.
Važno je znati da se proizvodnja toplinske energije iz obnovljivih izvora još uvijek ne potiče tako da nositelj projekta sam mora pronaći kupca i dogovoriti prodaju za ovaj finalni proizvod.
• Odabir optimalnog tehnološkog rješenja i isporučitelja opreme: Potrebno ja na ispravan način odrediti kapacitete energana što u najvećoj mjeri ovisi o raspoloživosti energenta te o potrebama krajnjih potrošača za toplinskom energijom (kada je riječ o kogeneraciji). Često odabiru optimalnog tehnološkog rješenja prethodi odabir isporučitelja opreme s kojim se onda zajedno definiraju parametri i tip energetskog postrojenja najprikladniji raspoloživim količinama energenta i potrebama kupaca finalnih proizvoda.
• Financiranje: Ako nositelj projekta ne može iz vlastitih izvora osigurati kapital potreban za početna ulaganja, a što je najčešće slučaj, potrebno je pronaći investitore. Proces traženja i pregovora s potencijalnim investitorima niti je vremenski niti troškovno zanemariv proces. Projekt je obično potrebno dovesti do određene faze kada on postaje zanimljiv investitorima, odnosno kada su već eliminirani brojni rizici, a to je obično nakon dobivanja lokacijske dozvole. Uobičajeni omjer duga i vlastitog kapitala kojima se projekti financiraju je 70:30.
Kada su pokriveni i privedeni kraju svi navedeni aspekti razvoja projekta, kreće se u njegovu realizaciju odnosno implementaciju što znači da se postrojenje počinje graditi te se nastavljaju pribavljati ostale dozvole potrebne za početak rada postrojenja i stjecanje statusa povlaštenog proizvođača električne energije.
