U Beču potreba za klimatizacijom prostora sve više raste. Bečko poduzeće za toplinarstvo “Wien Energie” stoga namjerava u idućih pet godina investirati 51 milijun eura u gradnju ekološki prihvatljivih pogona i klimatizacijskih sustava.
Austrijski “know-how”
A i prva bečka centrala te vrste, “Simmering”, uskoro bi trebala biti puštena u rad. U njezinu je gradnju uloženo ukupno deset milijuna eura, a na projektu je radilo čak deset austrijskih građevinskih poduzeća. Nova će centrala opskrbljivati bečku opću bolnicu, poslovnu zgradu “Skyline”, visoku agronomsku školu te zgradu austrijskog radija. S kapacitetom od ukupno 17 MW, što odgovara učinkovitosti 115.00 uobičajenih hladnjaka, to je postrojenje trenutačno najveći proizvođač u Beču, a iskorištenost kapaciteta već je dosegnula 80 posto.
Dogradonačelnica Beča, magistra Renate Brauner kaže kako grad ulaganjem u proširenje sustava daljinskog klimatiziranja znatno pridonosi zaštiti klime i drastičnom smanjenju emisije ugljičnog dioksida.
Ekološka i ekonomska učinkovitost sustava
Posebnost je novoga postrojenja u tome što pokretačka snaga dolazi iz već postojećih izvora energije. Potrebna električna energija potječe iz susjedne spalionice otpada. U vrijeme limitiranih izvora fosilne energije, rastućih cijena energenta te sve većeg zagađenja okoliša takva su alternativna rješenja sve važnija.
Voda ohlađena na sedam stupnjeva izoliranim se cjevovodima transportira u klimatizacijski sustav korisnika te se nakon toga istim putem vraća u postrojenje kako bi ponovo bila ohlađena.
Do 2020. godine grad Beč planira povećanje kapaciteta sustava daljinskoga hlađenja na 200 MW.