U četvrtak su na Wall Streetu cijene dionica znatno pale drugi dan zaredom, a tržište će i idućih dana biti nesigurno jer se ulagači plaše da Washington neće u zadanom roku pronaći rješenje za ‘fiskalnu liticu’.
Dow Jones indeks pao je 0,94 posto, na 12.811 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 1,22 posto, na 1.377 bodova, a Nasdaq indeks 1,42 posto, na 2.895 bodova.
U posljednja dva dana, otkako je Barack Obama ponovno izabran za predsjednika SAD-a, S&P 500 indeks potonuo je više od 3 posto, što je posljedica strahovanja ulagača da Kongres neće riješiti proračunske probleme.
Do kraja godine republikanci i demokrati trebali bi u Kongresu pronaći zajednički jezik po pitanju smanjenja proračuna za otprilike 600 milijardi dolara.
Ako to ne uspiju, slijedi tzv. ‘fiskalna litica’, automatsko smanjenje proračunskih rashoda i ukidanje poreznih olakšica, koje bi moglo gurnuti američko gospodarstvo u recesiju.
Ulagači se nadaju dogovoru u zadanom roku, no izglednije je da će se postići privremeno rješenje dok novi Kongres i Obama ne prisegnu u siječnju iduće godine.
No, hrvanje oko proračuna moglo bi povećati nesigurnost ulagača, tim više što se špekulira o povećanju poreza na kapitalne dobitke i dividendu.
Zbog toga se i idućih dana očekuje nesigurno trgovanje, a tehnički analitičari nisu optimistični. S&P 500 indeks jučer je, po prvi puta u pet mjeseci, pao ispod 200-dnevnog pomičnog prosjeka, što najavljuje nastavak slabosti tržišta.
Razloga za optimizam nema baš puno, s obzirom da kvartalni poslovni rezultati kompanija ne ohrabruju. Doduše, većina od 440 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile rezultate, ostvarila je veće zarade nego što se očekivalo. No, očekivanja su vrlo niska.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer oštro pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,27 posto, na 5.776 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,39 posto, na 7.204 boda, a pariški CAC 0,06 posto, na 3.407 bodova.