Prvo potonuće Dow Jonesa ispod razine od 10.000 bodova od studenoga prošle godine ponajviše je posljedica financijskih problema u Grčkoj, Portugalu i Španjolskoj, koji bi mogli izazvati dužničku krizu u tim članicama eurozone.
Grčka vlada najavila je jučer povećanje poreza kako bi povećale prihode proračuna, no službenici u javnom sektoru tome se žestoko protive, pa su za srijedu najavili štrajk.
Grčka samo prva u nizu?
– Grčka je mala u odnosu na cijelu eurozonu, pa njezini problemi sami ne bi izazvali takvu zabrinutost. No, svi se plaše širenja ‘zaraze’ na druge zemlje i sličnih problema ne samo u Europi, nego i u drugim dijelovima svijeta. Ponovno se postavlja pitanje zdravlja globalnog financijskog sustava. Pritom su pod pritiskom dionice banaka zbog njihove moguće kreditne izloženosti državnom sektoru, – kaže Brett Hryb, portfelj menadžer u fondu MFC Global Investment Management.
Zbog toga je jučer među najvećim gubitnicima bio financijski sektor. S&P indeks tog sektora potonuo je 2,2 posto, pri čemu je dionica Bank of America pojeftinila više od 3, a JPMorgana 1,6 posto.
Ulagače ne ohrabruju ni dobra kvartalna poslovna izvješća kompanija. Tri četvrtine svih kompanija koje su dosad objavile poslovna izvješća, a čije su dionice sadržane u S&P 500 indeksu, ostvarilo je u posljednjem lanjskom tromjesečju bolje rezultate nego što se očekivalo.
Europa nakon jučerašnjeg dana u plusu
Unatoč tome, S&P 500 indeks potonuo je od 19. siječnja, kada je dosegnuo najvišu razinu u 15 mjeseci, za 8,1 posto.
Na europskim su burzama, pak, cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,62 posto, na 5.092 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 0,93 posto, na 5.484 boda. Pariški CAC indeks skočio je 1,22 posto, na 3.607 bodova.